Hava Durumu

6 ŞEHİR RİSK ALTINDA

Yalova'nın acil toplanma alanları bile hazır değil

Haber Giriş Tarihi: 12.03.2024 20:58
Haber Güncellenme Tarihi: 12.03.2024 20:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bolge.com.tr
6 ŞEHİR RİSK ALTINDA

Marmara Bölgesi'ni tetiklemesi beklenen büyük deprem için Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu'ndan kritik bir uyarı geldi. Gökçeoğlu, "Marmara depremi için eli kulağında bekliyoruz" dedi ve depremin 6,9 veya 7,2 büyüklüğünde olabileceğini, İstanbul'un yanı sıra Kocaeli, Yalova, Bursa, Bandırma ve Tekirdağ'ı da ciddi şekilde etkilenebileceğini söyledi..

Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu olası Marmara depremi için kritik açıklamalarda bulundu.

'ŞU ANDA DEPREME HAZIR...'

Gökçeoğlu'nun açıklamalarına göre, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın Karlıova'dan Saros Körfezi'ne kadar uzanan kısmı birçok segmentten oluşuyor.

Bu segmentlerin neredeyse tamamı son yüzyılda kırıldı. Kırılmayan iki segmentten biri Marmara Denizi'nde, diğeri ise Bingöl- Erzincan arasındaki Yedisu segmenti. 1999 Gölcük Depremi'nden sonra Gölcük depremi gerçekleşti ve o segment de kırıldı. 1912 Saros Depremi ile 1999 Gölcük Depremi arasındaki segment ise şu anda depreme hazır.

6 ŞEHİR RİSK ALTINDA

Gökçeoğlu, depremin sadece İstanbul değil, Kocaeli, Yalova, Bursa, Bandırma ve Tekirdağ'ı da etkileyeceğini ve bu 6 şehrin risk altında olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Gökçeoğlu, yeni binaların çoğunun iyi mühendislik hizmeti alsa da eski ve plansız yapılarda hasarın kaçınılmaz olduğunu söyleyerek yetkililere ve vatandaşlara depreme hazırlıklı olunması çağrısında bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.