Hava Durumu

İnsan beşer, kuldur şaşar…

Yazının Giriş Tarihi: 20.01.2024 22:45
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.01.2024 07:27

İktidar partisi beklenen aday Mustafa Tutuk’u 2024 yerel seçimlerinde belediye başkan adayı olarak seçmen karşısına çıkartırken, merakla beklenen CHP adayı da Mehmet Gürel olarak açıklandı.
AK Partide son dakika olarak ”acaba kendi ayağına kurşun sıkar mı acaba” diye düşünülürken yapılan kamuoyu araştırmaları göz önüne alındı ve AK Parti kendi kalesine gol atmadı.
CHP kanadında bir takım cevreler Yalova Belediyesinin eski imar Müdürü Kemal Baş’ı aday olarak pompalamaya çalışırken, Genel Merkez Genel seçimlerde hakkını yediği Mehmet Gürel’i harcamadı.Artık seçim sathına girildi. 
Türkiye’de ekonomik sıkıntılar var. Bir kısım çevrelerin bir eli balda olurken, büyük bir bölümü açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veriyor.
Dolayısıyla Ülkenin emekliler şehri Yalova’da, çoğu evin mutfağına et, balık ve sebze girmiyor. 
Hiç kahvelere şöyle bir baktınız mı? Çoğunda masalar boş. Çay bazı kahvelerde 7.5, bir kısmında 10 lira olmuş… Oysa emeklilerin sığındığı, sosyalleştiği tek yer olan kahveler boş… Simit fiyatlarına hiç girmiyorum. Şahsen ben simit yemeği bıraktım.100 gr. Simit 12.5 lira..1 çay simit 20 lira. Bir emekli öğle yemeğinde bir simit yiyip 1 çay içse ayda 600 lira…
Bu çay simit muhabbetine neden girdiğime gelince; Tabi ki bunun ucu Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlere dayanır.
Bu seçim artık sandık savaşı olmaktan çıktı. Geçim savaşına döndü. Bu yıl hükümetin emeği ile geçinen işçisine geçim standartlarının çok altında asgari ücret tespit etmesine kızarken, yıllarca vergi verip SSK primlerini ödeyen, hayatının son günlerini aç kalmamak için geçiren emeklisinde büyük haksızlık yapması kabul edilecek gibi değil.
Bilirsiniz insanlar ihtiyarlayınca daha çok huysuz ve inatçı olur. Memur emeklisi ile işçi emeklisi arasında ayrımcılık yapan hükümetine takma dişlerini gıcırdatıyor. Yalova’da yaklaşık olarak 50 Bin emekli var….
En kötü ihtimalle bu 50 bin kişilik emekli ordusunun yarısı il merkezinde yaşıyor. Her emekliyi eşi ile birlikte 2 kişi olarak düşünürsek toplam 50 bin seçmen, ülkede dışlanmış bir emekli topluluğu Yalova da yaşıyor.
Yalova belediye başkanını seçecek son seçime göre 104 bin seçmen var. Yani hemen hemen yarısı emekli… Ne dersiniz Yalova da yerel seçim kolay olacak mı?
Yazının devamında göreceksiniz. 2014 ve 2019 seçimlerinde AK Parti ile CHP arasında binlerce değil sadece birkaç yüz oy farkı var. İnanın takma dişlerini gıcırdatanlar seçimi etkileyecek.
OYLAR ARTIK ÇANTADA KEKLİK DEĞİL
Gelin sizinle Yalova’nın 2014 ve 2019 yerel seçimlerine bakalım. Bu seçim sonuçlarına göre 2024 sonuçlarını çok rahat görebiliriz… Tabi ki 2024 yerel seçimleri belediye başkanlığı değil geçim seçimleri olacak….
2014 yılında Yalova’da AK Partide başkan adayı olarak Yakup Koçal, CHP de ise Vefa Salman çıkmış… Rahmetli Turgut Özal’ın meşhur bir lafı vardır, ”Benim memurum işini bilir ”aynısı yerel seçimlerde Yalova’da olmuş… Yalova seçmeni “Yalova’da işini bilmiş” Ülkede AK Parti hükümeti olmasına rağmen Yalova’da mesajını vermiş ve sandıkta, Vefa Salman’a 29.227 (% 47.99) ve Yakup Koçal’a ise; 28.999(%47.62) oy vermiş(Bu seçimler 2 defa yapılmış. Bu Haziran ayında yapılan sonuçtur)…Yani arada çok az bir fark var….
Gelelim meşhur…2019 seçimlerine… Meşhur diyorum. Neden meşhur bir seçim olduğunu açıklayacağım…
Malum 2019 seçimlerinde iktidar yine AK Parti…Yine ekonomik sıkıntılar var….Vatandaş sıkıntılar içinde boğuşuyor…Zenginler daha zengin…Fakirler daha fakir olmuş….Tarikatlar köşe olmuş…Hatta köşe değil köşelerin köşeleri olmuş..
“Develer tellal, pireler berber iken… Ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken” ülkede enflasyonu tek hanelere indireceğim” denir iken yerel seçimler olmuş…
Yalova yine aynı Yalova… Yine emekliler şehri. Ülke gündeminde yine ekonomi var… Zengin bir kat daha zengin olmuş… Fakir geçen senelere göre daha fakir olmuş.
2019 sandıkları kurulmuş. “Pehlivanlar yine meydana ”denmiş… Ak Partinin belediye başkan adayı Yusuf Ziya Öztabak….CHP’nin belediye başkan adayı 2014 seçimlerini burun farkı ile geçen Vefa Salman..
Günler öncesinde çalışmalar başlamış…Her iki tarafta taktik savaşları yapıyor…Saman altından su yürütüyor…Heyecan dorukta…Seçime birkaç gün kala….Sosyal medya da meşhur bir dua vidosu dolaşmaya başlıyor….
Aktörler ise AK Partili milletvekillerimiz, Ahmet Büyükgümüş,Meliha Akyol ve belediye başkan adayı Yusuf Ziya Öztabak…Filmin karakter oyuncusu ise ak sakallı bir tarikat şeyhi…..
Eller havaya açılmış… “Bu ülkeye şeriatı nasip eyle, Cumhuriyetçilerin,  milliyetçilerin sonunu getirmeyi nasip eğle, Yusuf kardeşimizi, seçmeyi nasip eğle” beddualarına âmin diyen milletvekilleri ve bir belediye başkan adayı.
Bu işi kimin organize ettiği ve kimin yayına verdiği her ne hikmetse açıklanmadı ama az çok tahmin edebiliyorum… Her seçimde olduğu gibi hani şu ülkede halkı soyan 3 harfli marketler var ya onun gibi Yalova siyasilerin her seçimde medet umduğu 3 harfli şehirli seçmenden oy bekleyenler, çok dikkat etsin. Bunlara elini veren kolunu alamıyor… Ödediğiniz diyetler mahkeme koridorlarında karşınıza çıkıyor…
Unutmayın ki bu şehirde usulsüz ihale veren belediye başkanları ve ihale müteahhitleri oldu… biri 2.5 yıl hapis diğeri 9 ay 6 gün hapis cezası aldı.
Bu kapalı kapılar ardında yapılan kirli pazarlıkların bedeli bir şekilde ödenirken gelelim 2019 yerel seçim sonuçlarına.
O tarikat şeyhin okuduğu beddualar ters tepti. Bu seçimde Cumhuriyetçiler ve milliyetçiler o bedduaları unutmadan sandığa gitti. CHP’li Vefa Salman,28.796 oy( %45.91) beddua eden Şıh’a amin diyen Yusuf Ziya Öztabak 28.183 oy( %44.93) oy aldı… Yani 613 oy ile koltuk tekrar Vefa Salman’ın oldu.
Vefa Salman belediye başkanlığını aldı da ne oldu…2. dönemini kısa zaman sonra, AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Tutuk’a teslim etti….
İnsan beşer, kuldur şaşar…
Tutuk’ta bir kuldur….Allah şaşırtmasın…Yalova’da seçimler bıçak sırtında küçük bir hata koltuğu kaybettirir…Geçmişte basit hata yapanlar bunu ağır ödedi.
Yalova çok küçük bir ildir… Herkes her kesi çok iyi bilir… Kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklar çok çabuk duyulur.
Koltuk insana çok sıcak gelebilir…
Etrafta şakşakçılar, kraldan çok kralcılar çok olabilir..
Kul hakkını yemem deyip te yemeğe kalkan çok olabilir…
Koltuk Belası
 1990 yılında çevrilen ve baş rolde rahmetli Kemal Sunal’ın bir filmi vardı… Adı “Koltuk Belası”
Ben bu filmi en aşağı 50 defa izledim. Yine zevkle seyrederim.
Her iki belediye başkan adayına seçim öncesi birkaç kere izlemesini tavsiye ederim.
Koltuk Belası, belediye başkanı olan bir adamın hikâyesini konu ediyor. Zühtü, ailesi ile birlikte sıradan bir hayat süren bir devlet memurudur. 
Yaşadığı yerde gerçekleşecek olan belediye seçimleri için bir parti, Zühtü’den aday olmasını ister. Ailesinin de fikrini alan Zühtü, seçimlere katılmaya karar verir. Sonuçlar açıklandığında ise artık başka koltuğu Zühtü’ye ait olur. Başka olur olmaz rüşvet, düzenbazlık, haksızlık ve daha birçok yanlışa son veren Zühtü, yaptığı düzenlemeler sonucu partisinden uyarı alır. Zühtü’den bu zamana kadar işleyen düzene uyması beklenmektedir. Ve o da buna uyar… Sonrası mı ? Oturun internetten izleyin.
BAKIN YALOVA DA SANDIĞI KİMLER ETKİLİYECEK
SOSYAL Güvenlik Kurumu Yalova İl Müdürlüğü verilerine göre, Yalova’da 81 bin 766 aktif sigortalı,50 bin civarında emekli bulunuyor. İşte Yalova’da belediye seçimlerini etkileyecek kesim…
Ha birde bunun üzerine diğer emeklileri, siftah etmeden dükkânını kapatanları eklerseniz bu seçim çok zor geçecek. 
Bölgecilik yaparak kendilerini oy potansiyeli olarak gösterenleri, onlarla kirli ilişkide bulunarak karşılıklı rant sağlayanlar çok dikkat etmelidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.