Hava Durumu

Bir deve kuşu hikayesi

Yazının Giriş Tarihi: 04.02.2024 14:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.02.2024 14:30

Harcamalar denetlenmeli…

Bir deve kuşu hikayesi…..

Malum Mart ayında yapılacak mahalli seçimlere sayılı günler kaldı. Şehrimizin dört bir yanında afişler asılmaya başladı.

Çekler caklar havalarda uçuşmaya başladı. Cumhurbaşkanlığından Yalova’da bazı adreslere koliler yerel siyasetçilerden atkılar, bereler dağıtılmaya başladı. Bunlar bilinenler ve kendileri tarafından kamuoyuna paslandıkları haberlerde görülmeye başladı.

Seçimlerin olmazsa olmaz fotoğrafları gıcır gıcır parlayan gülümseme ile çocuk istismarı ile yapılan çocuklu fotoğraf paylaşımı, Napolyon gibi pozlar…ve “ben bu şehrin sorununu biliyorum” cümleleri…

Yalova’da AK Parti iktidarda olduğu belediyelerde hediyeler ve reklam harcamaları CHP’ye göre 1-0 önde başladı.

İktidar gücü ile yapılan harcamalarda sınır yok. Harcanan paralar nereden geliyor belli değil. İktidar oldukları belediyelerin kasalarından mı geliyor yoksa aylar önceden çaktırmadan verilen ihalelerin müttehitlerinin özel hesaplarından mı geliyor ?Yoksa işi yapanların faturaları mamalanan kişilere mi yönlendiriliyor.?

Bu kadar harcanan paraların adayların cebinden harcanması imkansız. Hiçbir parti genel merkezden geldi palavrası atmasın. Buna karnımız tok.

Daha birkaç ay önce ihalesiz verilen bir taziye evi ihalesinde bir belediye başkanı kıyak geçilen yüklenici ile hapis cezası aldı. Hapis yattılar mı?. Şimdilik hayır.

Peki o hapis cezası alan yüklenici nerede?

Kimse kusura bakmasın. Bu işi ortaya çıkartmak sadece gazetecilere kalmamalı maden siz muhalifler aday oldunuz, bunları araştırmak, kamuoyu ile araştırmak sizlere kaldı. Belediye meclislerinde üyeleriniz var var…Bir onlara sorun gayri..

İktidar partisi belediyelerinden son zamanlarda kimler ihale aldı. Yapılan harcamaların hangileri belediyelerden karşılandı.?

Hangi hemşeri derneklerine çeşitli şekilde yardımlar yapıldı? Seçim yaklaşırken yapılan şehir dışı gezilerde, sosyal hizmetler kılıfında yapılan etkinliklerde, konserlerde belediyelerden harcamalar yapılırken çaktırmadan nasıl propagandalar yapıldı.?

Belediyeler kasasından kaçar para harcandı? Bu işin başında kimler var.?

DENETLENMİYORLAR

Adayların gelir kaynakları ve harcamaları denetlenmiyor. Siyasetin finansmanının boyutları tahmini olarak hesaplanabiliyor. Kısacası seçimlerde oy verdiğimiz adayların seçimlerde harcadığı paranın nereden geldiğini, ne kadar harcadığını bilmiyoruz.

Kampanya gelir ve harcamaları denetimsizken, Anayasa Mahkemesi her yıl siyasi partileri denetliyor. Anayasa Mahkemesi denetimi “eldeki bilgiler ve sunulan belgeler” çerçevesinde yapılıyor, yerinde inceleme ise yapılmıyor. Yerinden inceleme olmayınca, olası yasa dışı finans kaynağı açığa çıkmıyor.

Yerelde ise hiç denetlenmiyor. Adaylar sadece göstermelik olarak mal varlığını açıklıyor ama iktidara geldikten sonra 1.derece yakını, eş ve güvendikleri üzerine avanta varlıklar yapılıyor. Zaman geçince bunları kimse sormuyor.

Tüm bunları alt alta koyduğumuzda karşımıza bir sonuç çıkıyor: siyasetin demokratikleşmesi ve siyasete gelen para arasında doğrudan bir bağ var. Çünkü gelen paranın kaynağı ve ne kadar harcandığı belli değil; bu da adaylar arasında adil ve eşit rekabeti mümkün olmuyor.

Adaylar mali kaynaklarını açıklamadığında ise, seçildiklerinde farklı çıkar gruplarının etkisine açık hale geliyor.

Kampanya sırasında yapılan harcamaların kamuoyuna anında açıklanması yani şeffaf olması, düzenli denetimlerin yapılması için biz vatandaşların talep etmesi çok önemli. Bunun nedeni de seçilenlerin görev başına geldiklerinde kendilerine mali kaynak sağlayan kişi ya da grupların belediye kaynakları hortumlanıyor.

EMEKLİLER ŞEHRİ YALOVA

Yalova’da genelde yaklaşık 50-55 bin emekli yaşıyor. Ankara yatağa tok olarak yatarken Yalova da emekli, bordo mahkumları aç yatıyor. Üç kuruş zam için aylarca oyaladılar..o da yetmedi işi takside bağladılar…Memura seyyanen zam yaptılar emeklileri aç bıraktılar.400 yataklı Araştırma hastanesi dediler…Kendileri Araştırma hastanesi olmadığını ispatladılar…

“Yalovalılar Çevre illere gitmekten kurtuldu”dediler..Yalovalılar hastanede doktor bulamadı.

Yol dediler… Kendileri Yalova da yolunu buldu. Hastane yolu ise çöktü.

İşte Yalova’da çoğunluğu emekli olan Yalova’da seçmen bunları düşünerek sandığa gidecek…

DEVE KUŞU

Deve kuşu bir aslanın geldiğini görünce çok korkmuş. Hemen kafasını kuma sokmuş. Aslan deve kuşunun yanına gelmiş, çevresinde bir iki tur atmış. Karnı tokmuş aslanın konuşacak arkadaş arıyormuş.

Deve kuşunun arkasında durmuş. Pençesiyle deve kuşunun ayağına şöyle bir dokunmuş.

“Arkadaş, bakar mısın? Biraz sohbet edelim, canım sıkılıyor da” diyecekmiş ki burnunun üstüne yediği tekme ile sırtüstü yere yığılmış.

Deve kuşu şaşkın bir halde ne oldu, kime vurdum, diyerek kafasını kumdan çıkarmış. Bakmış aslan boylu boyunca yatıyor. Öldüğünü zannetmiş. Çevrede ne kadar deve kuşu varsa toplayıp getirmiş.

Başlamış palavra atmaya:

“Yok işte aslan gelip ona sataşmış. Bu da demiş ki: Bak aslan git sonra canını yakarım. Aslan hakaret etmiş, bunu itelemiş. Bu da aslanı ayağının altına almış, çiğnemiş, yerlerde sürüklemiş.“

Diğerleri de deve kuşuna katılmışlar. Atmışlar, tutmuşlar. Biz olsaydık şöyle yapardık, böyle yapardık diye.

Baygın aslan kendine gelince bakmış herkes atıp tutuyor. Bir kükremiş, yer gök inlemiş. Bütün deve kuşları kafalarını kuma sokmuş. Aslan orada fazla eğlenmemiş, kaçıp gitmiş.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.