Hava Durumu

.

Personel sayısı 1400’ün altında

Haber Giriş Tarihi: 15.11.2023 08:26
Haber Güncellenme Tarihi: 15.11.2023 08:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bolge.com.tr
.

Yalova Belediye Meclisi toplantılarında CHP’li meclis üyelerinin sıkça ortaya attıkları belediyenin ciddi şekilde borçlandığı iddialarına Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk bir kez daha Denetim Komisyon Raporu’nu işaret ederek cevap verdi.

YalovaHayat gazetesine özel açıklamada bulunan belediye Başkanı Mustafa Tutuk,”Denetim Komisyon Raporu’nun Şubat ayında meclise gelecek. O raporda da belediyenin SGK ve Maliye hariç müteahhitlere borcunun olmadığının net olarak görüleceğini söyledi.

YALAN

Tutuk,”Belediye’nin bahsedildiği gibi 2,5 milyar gibi bir borcunun olduğunun yalan.Denetim komisyon raporu Şubat ayında netleşecek ve meclise de bu sunulacak.Belediye’nin ne kadar borcu olduğu kuruşu kuruşuna ortaya çıkacak.

Çamur atarak muhalefet yapılmaz. Mecliste CHP grubundan çıkıp belediyenin borcu 2,5 milyar diye telaffuz ediyorlar. Siz belediyenin borcunun 2,5 milyar TL olduğunu biliyor musunuz da böyle bir beyanda bulunuyorsunuz.

Bunu görebiliyor musunuz ki. Ben ‘12. Ayda belediyenin borcu hiç kalmayacak’ diyorum. Birileri çıkıp diyor ki, ‘Belediyenin 2,5 milyar borcu var.

Belediye borç batağındaymış’. Siz buna şahit misiniz ki. Yalan konuşuyorsunuz. Belediye personelinin 2 bin 500 kişi olduğunu da söylüyorlar. Bu da külliyen yalan. Ben denetim komisyon raporunda SGK ve Maliye hariç müteahhitte borcumuz gözükmeyecek diyorum.  SGK ve Maliyeye olan borcumuz eskiden beri devam ediyor. Önümüzdeki dönem onlara da bir planlama yapacağız, taksitlendirip onları da ödeyeceğiz.

Personel sayısı 1400’ün altında

Personel sayımız bin 400’ün altında.Öyle iddia edildiği gibi 2 bin 500 falan değil. Belediyenin borçları konusunda olduğu gibi bu konuda da Yalova halkının yüzüne baka baka yalan söylüyorlar. Siyaset yapacağız diye kendilerini küçük düşürüyorlar.

Bunlara gerek yok. Denetim komisyon raporu gelecek ve biz bu rakamları size tane tane açıklayacağız. Sayıyı size gösterdiğimde utanmayacak mısınız.?

Bu halkın yüzüne nasıl bakacaksınız.? Ne diyeceksiniz.? ‘Siyaset için yalan söyledik ‘mi diyeceksiniz. Biz demeyecek miyiz. Biz size belediyenin böyle bir borcu yok dedik ama siz iddia ettiniz demeyecek misiniz.?

Kamuoyunda ne duruma düşeceksiniz.? Belediye borcu 2,5 milyar değilse, personel sayısı 2 bin 500 değilse ne olacak o zaman?. O zaman kamuoyuna ne anlatacaksınız?

 “Önümüzdeki dönem SGK ve Maliye borçlarına yöneleceğiz”

Önümüzdeki dönemden itibaren SGK ve Maliyeye olan borçların da ortadan kaldırılmasına yönelik adımlar atacağız. Âmâ ilk etapta Yalova’mızın yatırıma ihtiyacı var.

Safranyolu’nda, Bağ Sokak’ta yaptığımız gibi. Bizin içme suyu ve kanalizasyon hatlarımızda eksik olan yerler var.

Yağmursuyu kanallarımızın tamamlanması gereken yerler var. Şehit Ömer Faydalı Bulvarı, İstanbul Caddesi, Orman İşletme önü ve Fatih Caddesi’ni su basıyordu. Buralarda mahallî müdahaleler yaptık. Alt ve üst yapıda halen müdahalede bulunulması gereke yerler var.

Bunlardan sonra da SGK ve Maliye Borçlarımıza yöneleceğiz. Bunları yaparken de öz kaynaklarımızla yapıyoruz. 2 milyar 156 milyon TL’lik 2024 yılı bütçemiz var. Bu ciddi bir bütçedir. Eğer olağan üstü bir durum olmazsa bu bütçe 2024 yılında belediyemize yeterli. Yatırımları arttırırsak ve bu bütçe yetmezse ek bütçe alırız. Tekrar yolumuza devam ederiz. Kaldı ki bütçenin yüzde 30’unu yatırıma ayırdık. Bu çok büyük bir rakam. Bu bütçe tahmini bütçedir. “ dedi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.