Hava Durumu

SOSYAL MEDYA KLAVYECİLERİ

Yazının Giriş Tarihi: 30.10.2021 20:19
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.10.2021 20:19

“Haksızlığa sapıp bütün insanlar seni takip edeceğine, adaletle hareket edip tek başına kal daha iyi”.M.Gandi

Son yıllarda slogan atarak kahramanlık sergileyenler.Eline geçirdiği telefonlarda ki sanal ortamda ahkam kesenler.Üst akıl tarafından oluşturulan algılarla etrafı tozu dumana katar oldular.Bir kısmı var ki okumadan anlamadan beğendi ve paylaş tuşları ile oluşturulan algılara alet olduklarını bile fark edemiyorlar. Yorum tuşunu kullanma cesareti gösterenlerin hallerini yakından takip etseniz daha da şaşırırsınız.

Hele bir de Türkçe kelimeleri kullanamama halleri içler acısı. Bu kelimelere örnek vererek onlara alet olmak istemiyorum.Güzel Türkçemiz elbirliği ile anlaşılmaz hale getirildi.Yetkililer bu konuda niçin bir takım uygulamalarla yaptırımlara geçmezler.Yoksa emperyalizmin bir oyunumudur.Nesiller arası kopukluk ve birbirlerini anlayamama.Sonuçta geçimsizlik. Kavga. Anlaşamamanın verdiği bir çok zarar.

Fikir  yazılarını beğenmeyebilirsiniz.İmzalı kaynağı belirli haberleri de beğenmeyebilirsiniz. Konuştuğumuz kelimelerin anlamını bilemiyorsak tabi ki anlayamaz ve anlaşamayız.Eğer iyice okuyup anlama yolunu denemiş olsanız anlayacak ve görüşünüz de renklenecektir.Belki de uyarıcı olarak fikre katkı da sağlayabilirsiniz.İlgilenenlere de yol göstermiş olursunuz.

Algı yöntemini kullanan üst  akıl toplumu istediği gibi yönlendiriyor.Bu aşamada seçtiğimiz yöneticilere büyük sorumluluk düşmektedir.Ya da bize,seçenlere büyük sorumluluk düşmekte.

Her konuda toptan evetçi,toptan hayırcı olunmamalı.Kötü olan hiçbir şey,örnek alınmamalı . Her alanda yapıcı olunmalıdır.Eğer bir konu da söz söylemek istiyorsanız önce o konuyu iyice öğrenmelisiniz.Çünkü her alanda doğru tektir.Doğruya yakınlığınız ve uzaklığınız size değer katar,belki de değer eksiltir.

Sosyal medyayı gerektiği şekilde ve doğru kullanmayan ülkelerin başında oluşumuz da bir gerçek.Çünkü okuyup öğrenme yerine slogancılığı seçiyor bir kısım insanlarımız.Sloganlarla ve şekillerle hiçbir değer yerine oturamaz.Hiç bir zaman da olayları doğru okuyamayız. Ülkemiz de kitap gazete okuyanlarımızın sayısını biliyor muyuz. Evimiz de,günlük meselelerle ilgili bir kitabımız var mı. Günlük kaç gazete makalesi okuyoruz.Ya da haftalık okuduğumuz bir dergi var mı aklımızda.Bizler okumayı geliştirmediğimiz sürece birilerinin oyuncağı olmaktan kurtulamayız.Okumak kelime haznemizi geliştirdiği gibi,olayları da anlamıyla okumamızı sağlar.Ülkemizde ve komşularımızda neler olmakta. Geleceğimiz ile ilgili hazırlıklı mıyız.Şekli ve sloganvari davranışlarla ne bugünümüzü ne de yarınımızı kurtarabiliriz.Hele ki ahiretimizi hiç kurtaramayız.

Ya haberleşme cihazlarını kullanmayı öğreneceğiz.Ya da o haberleşme cihazlarını üreten ülkeleri kalkındırarak,kendimizi köleliğe talip kılacağız. Haberleşme cihazları oyun alanı değildir.Sanal haberleşme alanları da şekil ve slogan atılarak kalkınma hamleleri yapılacak yerler değildir.

Ülkemizin bilim alanında ki konumu hakkında bilgisi olan var mı.Basılan satılan okunan kitap sayısını biliyormuyuz.Yılda kaç tane patent alınıyor;Ülkemizde ve dünya da.Bir ülkenin patent kurumu çalışmıyorsa,o ülkenin bilim adamları ve buluşları beyin göçüne tabi tutuluyor demektir.Hülasa beyin göçüne yol veriliyor demektir.Hep bir ağızdan söylenen bir söz vardır. Bilim adamlarını yetiştiriyoruz.Onların buluşlarına değer verip patent vermediğimiz için de ülkemize faydalarını sağlayamıyoruz.Suç sadece yöneticilerde değil tabi ki.Her kes kendi payına düşeni almayı öğrenmeli.

Türkçe okumayı,Türkçe düşünmeyi ve Türkçe yazmayı hayat nizamı haline getirmeyi hedefleyelim.Konu Türkiye ve Türk milleti ise Türkçemize sahip çıkmalıyız.Dostlar siz ne kadar Türklükten uzaklaşıyor olsanız da bütün dünya sizi TÜRK olarak tanıyor ve tavrını ona göre uyguluyor.Ülkeyi ve dünyayı TÜRKÇE okumalıyız.Sadece diploma almak için değil,anlamak için öğrenmek için okumalıyız.Yüce dinimizin OKU emrini yerine getirirken geleceğimize de şekil vermiş oluruz.

Sanal alemi gerektiği gibi kullanmak kültürlü insanların işi olduğunu da unutmayalım. Kültürde saygıyı ve sevgiyi beraberinde getirir.Sevgi ve saygının hakim olduğu toplumda da barış vardır.Barışın hakim olduğu toplum da gelişir ve kalkınır.İsterseniz dünyada ki birkaç ülkeyi gözlemleyiniz.Hem de sosyal medyayı gerektiği gibi kullanmış oluruz.Sanal alem kabadayılığını bırakıp gerçeklerle yüz yüze gelelim.

Bir Gagavuz Türkü bir sohbetimizde şöyle dedi.”Kötü millet yoktur,Kötü insan vardır”.Biz konuyu iyi insan olma yolunda yorumlayalım.

Unutmayalım.Türk olmak;En zayıf gününde bile dünyaya meydan okumak. Türk olmak;Medeniyetler mezarlığı Anadolu’da dik durabilmektir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.