Hava Durumu

YOL ÇÖKER,VEKİLLER BAKAR..400 yataklı Yalova devlet hastanesi

Kuzeyi.güneyi,doğusu,batısı çöküyor

Haber Giriş Tarihi: 04.06.2024 09:56
Haber Güncellenme Tarihi: 04.06.2024 09:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bolge.com.tr
YOL ÇÖKER,VEKİLLER BAKAR..400 yataklı Yalova devlet hastanesi

4 ay önce çökmeye başlayan 400 yataklı Yalova Hastanesin, doğusu, batısı, kuzeyi ve güneyinde kaymalar devam ederken İktidar milletvekillerinden bugüne kadar bir ses çıkmazken  “Türkiye Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova İl Temsilcisi Ozan Burak Cangir Jeoloji “Birgin  şuan bir tehlikesi olmayan ana bina çökerse buna hiç şaşmayın” dedi..

HANGİ ŞEHRİN VEKİLİSİNİZ

Sokak hayvanları ve Yalova haricindeki konularda sık sık açıklamalarda bulunan AK Parti Yalova milletvekili Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol’un ağzından 4 ay içinde kayan yol hakkın da bir tek kelime bile etmediler.

CHP ve GELECEK PARTİ VEKİLLERİ MECLİSE TAŞIDI

Gelecek Parti İstanbul Milletvekili İsa Mesih Şahin, CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan aylar önce meclise soru önergesine cevap alamazken Yalovalıların 2. Kez seçtiği AK Parti milletvekilleri suskunluğunu koruyor. İki vekilde Sağlık Bakanlığına ne çöken yolu nede 400 yataklı Yalova Devlet Hastanesini Araştırma hastanesi yaptıramadılar.

Yaz gelmesi ile hasta yoğunluğu artan ve araçları ile gelenleri oto park bulamadığı sözde araştırma hastanesinin çöken yolları ve çevresi ile açıklamalarda bulunan Türkiye Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova İl Temsilcisi Ozan Burak Cangir,” Hastane Yolu Projesi ile ilgili olarak, projenin çoktan başlayıp bitmesi gerekti. Şimdi mevcut alanla ilgili zaten en başından beri görüşüyoruz. Bildiklerimizi aktarıyoruz. Biz de sürekli sahadaydık. Teknik ekibimizde sürekli incelemelerde bulundu.

HAREKET ARTTI

Jeoloji mühendisleri odasının bugüne kadar dediği her şey bir bir gerçekleşti. Maalesef keşke haksız çıksaydık ama gerçekleşti. Bu hareketin artacağını ilk gün söylemiştik, arttı. Eğer bu hareketi durdurmazsanız bir mühendislik hizmeti sağlayamazsanız bu daha büyük maliyetlere yol açacak dedik ve her geçen gün bu projenin uzaması yani faaliyete geçmemesi her geçen gün kamuya zarar.

Her geçen gün maliyetlerimiz artıyor ve her geçen gün, halkın cebinden çıkacak para artmış oluyor. O yüzden bu tip acil durumlarda kesinlikle yetkililerin daha çabuk hareket etmesi gerekiyor.

Bu çok komplike bir proje de değil aslında. Çok komplike ve proje uzun sürebilirdi. Birkaç aşamadan geçebilirdi. Bu kadar büyük komplike bir proje de değil. O yüzden bu zaman tıpkı kentsel dönüşümdeki olay gibi absürt bir zaman bu zamana kadar kesinlikle bir çözüme kavuşturulması gerekiyordu ve imalata geçirmesi gerekiyordu.

ORTADA NET BİLGİ YOK

Jeoloji Mühendisleri odası olaraktan hastane yolu projesinin akıbeti ile ilgili, net bir bilgi alamadık,ifade ederek, “Hala bu konuda da net bir bilgi yok. Proje aşamasında devam ediyor, kontroller sürüyor ve işte şu oluyor, bu oluyor gibi bir açıklama duyuyoruz sadece. Bizim de sizler gibi öğrenebildiğimiz tek şey oda olarak bu. Onun dışında bize de doyurucu bir cevap yok şimdiye kadar.

Hastane İle İlgili Bir Sıkıntı Yok Ama!

Hastanenin ana binası ilgili bir sıkıntı yok. Âmâ dört cephesinde de büyük sıkıntıları var. ama bütün cephelerinde problem var. Sadece mevcut alanda ve güney cephesinde değil diğer alanlarda da problemler var. Bu yüzden mümkün olduğunca sadece mevcut alanla ilgili değil bütün cepheler çalışılmalı.

Gerekli şeb düzenlemeleri yapılmalı, bunların hiçbiri yapılmıyor. Biz bunları defalarca dile getirdik. Şimdi has binamız sağlıklı ama binaya girişte çıkışta binanın girişinde, çıkışında, otoparklarında, yani insanların yoğun olarak kullandığı bir bölgede bir problem varsa bu da aciliyet anlamı taşır. Sanki binada bir problem yok dediğimiz zaman tamam o zaman hiçbir şey yok. Bu uzatılabilir bir mantığa bürünmemeli yetkililer.

Yalova Belediyesinden açıklama Bekleniyor!

Yalova Belediyesinden de bir net doyurucu açıklama bekliyoruz. Malum biliyorsunuz yeni bir yönetim geldi. Bununla ilgili de bir şey yok. Daha önceden, mevcut belediye başkanımız aday adayıyken bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunuyordu. Yani hastaneye sağlıklı bir girişimiz, çıkışımız yok.

Tamam bina sağlam ama etrafında çok büyük problemler var. Yakında gidemeyeceğiz, gelemeyeceğiz gibi bir açıklaması vardı. Sayın Gürel yönetimde, artık yönetimin başında, bu konuyla ilgili sağlıklı net kamuoyunun doyuran, meslek odalarını doyuran, bir cevap bekliyoruz. En azından görmek istiyoruz. Çünkü bu para sadece birilerinin değil herkesin parası. O yüzden bunu bilmeye de herkesin hakkı var diye düşünüyorum.

Güney Cephesi Göz Ardı Ediliyor!

Hastanenin güney cephesinin kazıklarının görünme ve çamur akmasının oluşmaya başladı. Burası  daha sıkıntılı bir durumda şu an ama gözle görülür çok ciddi bir deformasyon olmadığı, göz önünde olmadığı için sanki orada çok büyük bir problem yokmuş gibi düşünüyorlar, insanlar ya da yetkililer. Kesinlikle orda büyük bir problem var.

Oradaki su akışı hiçbir şekilde kesilmedi. Yapılan x'a kazıkların* üzerindeki duvarlarda, perdelerde artık çok ciddi deformasyonlar mevcut. Oradaki yapıyı oradaki yükü tutmakla görevli kazıkların altıda boşalmaya başladı. Dolayısıyla altındaki. Mevcut malzemede hafriyat malzemesi artık hafriyat malzemesi suya da uygun hale geldi.

KAZIKLARIN ALTI BOŞALMAYA BAŞLADI

Kazıkların altı boşalmaya başladı . Önlem alınmaz ise daha farklı konuların konuşulacak. Daha önce de açıklamasını yaptık. Bu belli bir süre sonra suya doygun hale gelince, bu çamur akmasına dönecek. Bu sefer heyelanı konuşacağız. Çamur akmaları, basit şeyler değildir. Çok büyük maliyetler doğurur. O yüzden bu mevcut alanla ilgili zaten bir yavaşlama var, buna itiraz ediyoruz ama güney cephesiyle de ilgili çok acil önlem alınması gerekiyor. Yoksa sonbahar kış aylarında çok farklı şeyler konuşacağız. Orası paldır küldür aşağı inecek, en abiyene tabirle. O yüzden şimdi biz üniversiteden de aldığımız görüşü zaten. Yalova Belediyesi zemin birimine de iletmiştik.

Yalova belediyesi Basit Önlemler Alabilir!

Yalova Belediyesinin Zemin birimine basit önlemler alınarak yapılacak işlemlerini oda olarak ilettik. Orada Fen İşleri Müdürlüğünün kendi imkânlarla yapabileceği basit çalışmalar var. Onun da tarifini yaptık. Aslında bunları yapmaları gerekiyor.

Fen İşleri Müdürlüğünün kendi imkânlarıyla orada bir palya çalışması, araziyi düzenleme çalışması yapması gerekiyor. Suyun çıkış yönünü bulup suya yol vermesi gerekiyor. Bu su, paldır küldür kontrolsüz bir şekilde hafriyatla birleştiği zaman çamura dönüşüyor. Çamurda akma eğiliminde bir eğim yönünde akma eğilimi gerçekleştiriyor ve bu çamur toplu bir şekilde akacağı için kazıkların önü boşalacak.

Şu an artık gördüğümüz şey belli. Perşembenin gelişi çarşambadan belli, artık bunun için de doyurucu bir cevap ve şunları yapacağız. Şunları düşünüyorum, kendi imkanlarımız dâhilinde şöyle bir çalışma yapmayı planlıyoruz, bir aylık bir süreç içerisinde şu şu şunları tamamlamayı düşünüyoruz gibi bir açıklama bekliyoruz. “dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.