Hava Durumu

Yarıklar derinleşiyor

VEKİLLER KAYIP

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 06:51
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 06:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bolge.com.tr
Yarıklar derinleşiyor

8 ay önce 200 dönüm üzerine kurulan 400 yataklı Yalova Devlet hastanesinin poliklinik giriş yolunda başlayan çökmeler hastane bahçe duvarları içindeki bölümleri de çökmeye başladı.

Ana girişteki yarık gittikçe derinleşerek hemen bitişiğinde bulunan Bankamatikte yan yatarak tehlikeye davetiye çıkarmaya başladı.

Aynı bölge içinde olan yeni Emniyet Müdürlüğü binası arkasındaki yolda çökme olmazken, sadece istinat duvarı yapılan, yaklaşık 300 metrelik bölümde başlayan çökmeler derinleşince yol trafiğe kapanmış, hastaneye giriş trafiği acil kapısından başlamıştı.

Yaklaşık 15 gün önce çökmeye başlayan yol hakkında hiçbir resmi ağızdan açıklama yapılmazken, Jeoloji Mühendisi Osman Kendir Yetkilileri uyararak,” yer yer 40 santimetrelere ulaştığı, yolun doğu tarafında tesis edilen sanat yapısının (taş duvar) 6-7 metre yüksekliğe yakın olduğu ve kavislenerek deforme olduğu, yamaç tarafına doğru ise oluşan baskı sonucu toprakta şişme-kabarmaların başladığı görülmüştür.

Sanat yapısı incelendiğinde ise drenajı sağlaması için konulan barbakanların (drenaj borusu) yeterli sayıda olmadığı ve bu kanallardan su tahliyesinin sağlanamadığı gözle görülmektedir.

KUSURLU İMALAT

Meydana gelen hareketin; yolun yapımı ile ilişkili olduğu, dolgu malzemesi olarak nitelikli malzeme kullanımı, dolguların yerinde imalat koşulları, yolun drenajının sağlanamaması ve benzeri sebeplerle olabileceği ilk incelemelerden anlaşılmaktadır.

Yalova halkının merak ettiği ana konu ise hastane binasın bu kaymadan etkilenip, etkilenmeyeceğidir. Yukarıda da belirttiğimiz sebeplerden yolun bu kısımda meydana gelen çökmenin bir heyelan değil, kusurlu imalat sonucu geliştiği açıkça anlaşılmaktadır.

Hastane binası temellerinin çökme oluşan kotlardan daha derinde ve forekazık ile imal edilmiş olması, kayma hareketinin bina yönünün tersi yönünde oluşu ve aradaki mesafe nedeniyle etki alanının dışında olması ve benzeri sebeplerle etkilenmesi beklenmemektedir. Dedi.

VEKİLLER KAYIP

Osman Kendir’in açıklamasından birkaç gün sonra hastane dışındaki yarıklar hastane bahçesi içine kadar ulaştığını söyleyen Yalovalılar,” Günler geçti.3 milletvekilimiz meydanda yok. Yerel yöneticilerinde sesi çıkıyor.

Muhalefet milletvekili Kıbrıs’ta geziyor. AK Partili milletvekilleri de kayıp. Hastane yolları çöküyor. Bir tanesi de ne yapılacağını açıklamıyor. Dediler…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.