Hava Durumu

Önce teşekkür etti sonra sordu.

Sordu...

Haber Giriş Tarihi: 18.09.2022 08:29
Haber Güncellenme Tarihi: 18.09.2022 08:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bolge.com.tr
Önce teşekkür etti  sonra sordu.

Yıllardan beri beklenen 400 yataklı yeni hastane Pazartesi günü (19 Eylül 2022) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, İç Hastalıkları (Dahiliye), Genel Cerrahi, Kalp ve Damar Cerrahisi, Ortopedi ve Travmatoloji, psikiyatri ve Nöroloji poliklinikleri hizmete başlayacak.

Aynı tarihte Fizik Tedavi Ünitesi de yeni hastanede hizmet verecek.Acil servisin aktive edilmesiyle mevcut hastanede eş zamanlı olarak hizmet vermey devam edecek şekilde taşınma süreci başlatıldı.

Bir süre, hizmet verilen süreç gözlemlenerek akabinde 15 poliklinik odası, 10’ar yataklı dâhili ve cerrahi servis odaları, 1. basamak yoğun bakım ünitesi ve 4 ameliyathane odası, fizik tedavi ünitesi, idari birimler ve yemekhanenin taşınması sağlanacak bu şekilde de bir süre hizmet verilecek. Sonrasında yine kademeli olarak yeni hastaneye tüm birimlerin taşınma süreci tamamlanacak.Yıllardan beri beklenen 400 yataklı Yalova hastanesi ile ilgili polemiklerde bitmiyor.

ADINDA VE İŞLEVİNDE BELİRSİZLİKMİ VAR..?

Gelecek Partisi Yalova İl Başkanı Kürşat Emre Çandır yaptığı açıklamada Çiftlikköy’de bulunan eski devlet hastanesinin de akıbetinin belirsiz olduğunu ve kesin olarak bu hastanenin atıl vaziyette kullanılmamasını söyledi.

Eski hastaneye çocuk ve ana sağlığı hizmeti ve Diş hastanesi ve acil olarak hizmeti vereceği ve tamamen kapanmayacağı açıklanmıştı oysa Anne ve çocuk sağlığının yeni yapılan ve halen ismi konmayan 400 yataklı hastanede belirsizlikler sürüyor diyen Çandır,” Yalova, uzun süredir beklediği Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne çok şükür kavuşuyor. Pardon, Pardon. Yeni Yalova Devlet Hastanesi'ne..Eylül ayı içerisinde acil servisin hizmete gireceği, polikliniklerin de zamanla hizmet vermeye başlayacağı kamuoyu ile paylaşıldı. Gecikmiş de olsa,  son derece olumlu gelişmeler. Emeği geçenleri tebrik ediyoruz. Ancak, kamuoyu, birçok sorunun cevabını henüz alabilmiş değil.

NE OLDU ?

Ne oldu da Şehir Hastanesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne, oradan Eğitim Araştırma Hastanesi'ne, oradan da Yalova Devlet Hastanesi'ne evirildi?

Madem Yalova Devlet Hastanesi olacaktı, bunca debdebeye, reklama, harcamaya, israfa gerek var mıydı? Çiftlikköy'deki Yalova Devlet Hastanesi topu topu 20 sene önce, yani Marmara Depremi'nden sonra yapılmadı mı?

Pekiyi, Eğitim Araştırma Hastanesi geliyor diye patlatılan konfetiler, boşa gitmedi mi? O bahsettiğiniz akademik kadro, profesörler, bu durumda Yalova'ya gelecek mi? Sanmıyorum.

Yalova Halkı'nın cevabını beklediği diğer soru ise, halen Çiftlikköy'de faaliyetine devam eden Yalova Devlet Hastanesi'nin akıbetinin ne olacağıdır.Yalova, senelerdir Çiftlikköy'e taşınıyor.

Randevu çilesi bitmek bilmiyor. 182 üzerinden randevu almak, deveye hendek atlatmaktan zor.Hal böyle iken, Yalova, yeni hastane ile bir nefes alacakken, yeni kadrolar, yeni branşlar ile çevre illere taşınma çilesi sona edecekken, gelen haberler maalesef durumun pek de göründüğü gibi olmadığına işaret ediyor.

Yalova Devlet Hastanesi'nin kapanacağı, yerine Fizik Tedavi klinikleri açılacağı konuşuluyordu.  Son açıklamalara göre ise, Yalova Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Devlet Hastanesi'nin yerine taşınıyor. Uzun vadede ise, Diş Hekimliği Fakültesi Çiftlikköy'e açılıyor. Hatta konu ile ilgili bakanlıktan olur geldiği konuşuluyor.

Artık dişi ağrıyan vatandaşlarımız, ücretsiz muayene için Çiftlikköy'e gitmek durumunda kalacak.Bizler, Yalova Halkı'nı senelerdir Çiftlikköy'e taşıyan, eski Devlet Hastanesi'nin yerine İl Sağlık Müdürlüğü'nü taşıyan, sağlık hizmetinin yerine bürokrasi hizmetini tercih eden, 17 yıldır insanımızı çileye mahkûm eden önceki yöneticilerimizin yıllar önce yaptığı hata tekrarlanmasın istiyoruz.

Yalova Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin Çiftlikköy'e taşınması demek, gece yarısı Çiftlikköy'e gitmek zorunda kalmak demek. Çiftlikköy Halkı'nın, Devlet Hastanesi yerine, Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yani Yalova'ya gitmek zorunda kalması demek. Yalova'da sağlıkta değişimin, sağlıkta çileye dönmesi demek.Bu sebeple, kamuoyu, Yalova Devlet Hastanesi'nin akıbetini soruyor, sorguluyor. Biz yaptık oldu zihniyeti ile hareket edilirse, burada kaybeden Yalova Halkı olur.

Pekiyi, bunca karışıklığın, (bizce )hatanın, sebebi nedir?

Yalova, Tıp Fakültesi Hastanesi veya Eğitim Araştırma Hastanesi iznini, ilgili bakanlıktan koparamadı. Görünen o.Pekiyi, bu zayıflık, beceri eksikliği nereden kaynaklanıyor?Yalova'nın hakkını Ankara'da arayacak milletvekillerimiz, ellerinden geleni yaptı mı?Sağlık Bakanlığı'nın kapısında yattı mı?Bu şehrin dinamiklerini, ihtiyaçlarını anlattı mı?Sanmıyorum.

Sn. Ahmet Büyükgümüş vekilimiz, Yalova'da yeterince bulunamıyor. Parti içindeki konumu sebebiyle, Yalova'ya yeterince vakit ayıramıyor. Hatta Kraliçe Elizabeth'in cenazesi için İngiltere'ye gideceği konuşuluyor.Sn. Meliha Akyol vekilimizin parti içindeki konumu, etkisi, yetkisi, (adına ne derseniz) zaten yeterli değil.Sn. Özcan Özel vekilimizin durumu da ne yazık ki pasiflikten öteye geçmiyor.Diyeceğim o ki; Yalova iyi yönetilmiyor.Yalova'yı yönetenler, Yalova'nın sorunlarını çözmeye muktedir değil.Geçen koca 4 senenin sonunda, bazı özel sektör yatırımları dışında şehre yapılan en ufak katkı yok.Umarım, önümüzdeki Haziran, Yalova'nın ufkunu açacak, iş bitirici yöneticilerle Yalova Halkı tanışır.” Dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.