Hava Durumu

Neden bu ısrar...?

TARIM ALANI

Haber Giriş Tarihi: 20.01.2022 10:42
Haber Güncellenme Tarihi: 20.01.2022 10:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bolge.com.tr
Neden bu ısrar...?

Bursa yolunda yapılmakta olan 6 katlı Emniyet Müdürlüğü, Yalova 400 yataklı Devlet Hastanesi ve daha evvelden yapılan İl Jandarma Alay komutanlığının bitişiğinde 30 dönüm kamuya ait arazi bulunurken Yalova’nın en çok kazalarını yapıldığı Termal yolu üzerinde bulunan Orman İşletmesi yanındaki tarım arazisine Yalova Valiliği, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve 1 kütüphane yapılacağı iddia edildi.

Daha evvel Yalova Stadının bulunduğu 5 dönümlük bir parçaya yapılmak istenen Yalova Valiliği hizmet binası yapımı kamu oyundan tepki çekince geri adım  atılmıştı. Yalova valiliğinin ısrarla Kent merkezinin en işlek noktalarına hizmet binası israr istemesine CHP İl Başkanı Mehmet Gürel tepki gösterdi.

YANLIŞ YER.

Bu arazinin yanlış bir seçim olduğuna vurgu yapan CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, yeni binaların İl Özel İdaresi tarafından garaj olarak kullanılan alana yapılmasını önerdi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Gürel şu detayları kamuoyu ile paylaştı, “Duyuyoruz ki yeni Valilik Binası, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve 1 adet Kütüphane; Tigem içindeki hazineye ait olan ve çiçekçilerin ecrimisil ödedikleri parça parça arsaların Yalova Ticaret Sanayi Odası’nın tam karşısında Termal Yolu’na cephe halde toplamları yaklaşık 25.000 m2 olacak şekilde birleştirilmesiyle oluşacak alana yapılacakmış.

Biliyorsunuz Valilik Binasının ve belediye binasının nereye yapılacağı konusu bundan 5-6 ay önce gündemdeydi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bu konu hakkında ihale bile açmıştı.

Teknik anlamda ve kullanışlılık anlamında birkaç noktanın karşılaştırmasının yapılacağı bu ihale Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın Yalova’ya ziyaret etmesi sonucu iptal edildi. Çünkü bakan şu anda amatör sahaların olduğu yere yapın dedi ve kestirip attı. Belediye de bu alan için çalışmalar başlattı. Fakat Yalova halkından gelen tepkiler üzerine buradan vazgeçildi. Bu sırada Yalova Belediyesi’nin güçlendirmesine karar verildi. Kaldı geriye yeni Valilik Binası.

TARIM ALANI

Bu sefer Valilik Binası için yer aranmaya başlandı ve başta belirttiğim yeni YTSO Binası karşısındaki alanda karar kılındı. Tabi unutmayalım ki bu alan tarım alanı ve büyük bölümünde çam ağaçları var. Yani böyle bir inşa için hem toprak koruma kurulundan bu alanın tarım dışına çıkarılması hem de belediye meclisinden imar planı değişikliği kararlarının alınması gerekiyor.

Yaratacağı trafik yoğunluğu, parsel derinliği ve anayolda olması sebebiyle burada yapılacak bir Valilik Binası, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Kütüphane Binaları çok zorlama bir yatırım olacaktır. Halbuki bu binalar illa o bölgeye yapılacaksa, bu noktanın biraz ilerisinde eski Köy Hizmetleri’nin bulunduğu yaklaşık 21 bin 600 m2 arsa var hem de imarlı. Bu alan AKP hükümetinin bir türlü başlayamadığı çevre yolu da yapılınca tam kavşakta kalacak. ve hem Termal hem de Çınarcık tarafına gidenlerin dağılacağı bir kavşak olacak.

Bu nokta şu anda rezil durumda. Peyzaj anlamında bakımsız, kontrolsüz reklam tabelalarıyla dolu. Yıllardır İl Genel Meclisinin bu alanda gelir getirici bir proje geliştirdiği söyleniyor. Madem buraya da bir şeyler yapılacak o zaman neden Yeni Valilik Binası, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Kütüphane buraya etkileyici bir tasarımla yapılmıyor da illa tarım alanı içine ve ulaşımı zorlayacak bir alana yapılmaya çalışılıyor. Bu binalar buraya yapılsa ve çok güzel bir kavşak tasarımı da yapılsa, yakınında üniversite de bulunan ve binlerce kişinin geçtiği bu kavşak bir cazibe noktası haline getirilse daha iyi olmaz mı? Diğer alan da yine tarımsal bir faaliyet için değerlendirilir. Bu yaklaşımı nicedir ilgili kişilerle sohbetlerde dile getiriyorum ama sohbette herkes mantıklı bulmasına rağmen herhangi bir girişim yok. Yoksa burası da mı bir Arap yatırımcıya pazarlanmaya çalışılıyor diye gün geçtikçe şüpheleniyorum. Tarım alanlarını hassasiyetle ve ısrarla korumamız gerek. Sadece bizim için değil çocuklarımız ve gelecek nesiller için. Bu tarz kararlar da oldu bittiye getirerek değil tüm Yalova Halkı’nın görüşü alınarak verilmelidir. Ben bugünden uyarayım da, sonradan pişman olmayalım”Dedi.

GÜLER’in ÖNERİSİ NE KADAR DOĞRU ?

Öte yandan Güler’in önerdiği Köy Hizmetlerine ait arazisinde Uygun yer olmadığını söyleyen Yalova’lılar,”CHP İl başkanın söylediği yerde yanlış olur. Yalova Valiliğinin bir trafik yoğunluğu var. Binayı ha  Orman İşletmesi yanına yapmışsınız ha Köy Hizmetlere ait araziye. Termal yolu yaz kış tehlike saçıyor. Yolun genişletilmesi mümkün değil. Trafik yoğunluğu var. Her iki yer de hatalı olur. Yalova Valiliği neden ısrarla şehir merkezinde yer istiyor. En uygun yer Yeni Emniyet Binası bitişiğindeki 30 dönümlük arazi. Geniş park alanı olur. Yalova şehir olarak Çiftlikköy tarafına genişliyor. Bursa yolunda yapılırsa şehrin ortasında olacak.”dediler.

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.