Hava Durumu

HOCALAR AYRILMA NOKTASINA GELDİ

MİLLİ SERVETE YAZIK OLUYOR

Haber Giriş Tarihi: 19.08.2023 19:45
Haber Güncellenme Tarihi: 19.08.2023 19:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bolge.com.tr
HOCALAR AYRILMA NOKTASINA GELDİ

2022 Ekim ayında hizmete açılan 400 yataklı Yalova Devlet hastanesi ile Yalova Tıp Fakültesi arasında bir protokol yapılmadığı için birçok profesörde Yalovalılar ile birlikte bu anlaşmanın yapılmasını bekliyor.

Sağlık Bakanın iki dudağı arasında kalan anlaşma AK Partili vekiller sessiz kalırken CHP Yalova milletvekili Tahsin Becan, Eğitim ve Araştırma Hastanesinin anlaşma yapılmadığı için atıl durumda olduğunu iddia etti.

26 aydan beri bu protokol Sağlık Bakanlığı koridorunda bekliyor diyen Becan,” Yalova Üniversitemizin takdire şayan çaba ve katkılarıyla ilimize kazandırılan Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Türkiye standartlarına uygun donanımına ve kadrosuna rağmen tam kapasite hizmet veremiyor.

BİNA HAZIR

Seçim öncesinde Yalova Üniversitesi TIP Fakültesi Morfoloji binası hazır hale getirilmiş, akabinde ilimizde yıllardır eksikliği hissedilen Onkoloji, Hematoloji, Kalp ve Damar Cerrahisi, Beyin Cerrahisi, Plastik Cerrahi, Nöroloji, Endokrinoloji, Çocuk Hastalıkları, Çocuk Psikiyatrisi ve uzman yoğun bakım ekipleri gibi son derece elzem ve hayati branşlara atamalar yapılmıştı.

HOCALAR AYRILMA NOKTASINA GELDİ

Ne var ki Yalova halkına hizmet edecek bu uzman kadroların, 26 aydır İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı koridorlarında bekletilen ve bir türlü imzalanmayan Afiliasyon Protokolü nedeniyle Yalova Eğitim ve Araştırma hastanesinde göreve başlayamadılar. İlimizden ayrılma noktasına geldiler.

Yalova Üniversitesinin üzerine düşen görevi eksiksiz biçimde yerine getirmesine karşın Bakanlık bürokrasisi hemşerilerimizin nitelikli sağlık hakkından yararlanmasının neden engellendiğini açıklamak zorundadır!

MİLLİ SERVETE YAZIK OLUYOR

Yalova’mızdan sağlık hizmetlerinin kalitesini yükseltmek ve bölgeye daha iyi bir sağlık altyapısı sunmak amacıyla kurulan Eğitim ve Araştırma Hastanesinin bu şekilde atıl durumda bırakılması telafi edilemez boyutta ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturuyor.

Bu durum, sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi, eğitim ve araştırmanın desteklenmesi açısından Yalova’nın sahip olduğu büyük potansiyeli heba ettiği gibi milli servetimizin de israf edilmesine sebep oluyor.

Yalova halkının TBMM'deki temsilcisi olarak, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi ve bölgeye daha iyi bir sağlık altyapısı sunulması için gerekli protokolün bir an önce imzalanması adına Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın elini taşın altına koyacağına ve bürokratlarının aksine çözüm odaklı adımlar atacağına inanıyorum.

Daha fazla zaman kaybetmeden Yalova halkına büyük mağduriyetler yaşatan bu sorunu ortadan kaldıralım.

Böylece hem Yalova’mız kazansın hem de Yalova halkı anayasal hakkı olan sağlık teminatından payına düşeni alsın.

Yalova halkı adına konunun takipçisi olacağımın ve protokolün imzalanması için çaba harcayacağımın bilinmesini isterim. Dedi..

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.