Hava Durumu

Herkes konuştu..Sadece yöneticiler konuşmuyor

TAHLİYE BORULARI ÇALIŞMIYOR

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2024 18:26
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2024 18:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bolge.com.tr
Herkes konuştu..Sadece yöneticiler konuşmuyor

Günlerden beri yolları çöken Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova İl Temsilciliği teknik kurulu tarafından incelemeler yapıldı.

Soruna acil önlem alınması gerektiğini söyleyen Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Ozan Burak Cangir, “Yapılan incelemeler neticesinde söz konusu alan için heyelan teriminin kullanılmasının yanlış olduğunu hatırlatır ve oluşan vakanın yapım aşamasında birçok mühendislik kriterinin yerine getirilmemesi olduğunu bildirmek isteriz.

Yaptığımız incelemede deformasyona uğrayan mevcut yolda bulunan su ve yağmur giderlerinin çalışmadığı gözlenmiştir. Mevcut yol için yeterli sıkışma yapılmamasından kaynaklı oturma ve şişme problemleri gözlenmiştir.

TAHLİYE BORULARI ÇALIŞMIYOR

Mevcut yolun doğusunda imal edilen ve yüksekliği 7 metreleri bulan taş duvarın deformasyona uğradığı gözlemlenmiştir. Bu deformasyonun sebeplerinden birisi süzülen yeraltı ve yağmur sularının taş duvardan dışarıya aktarılması için yapılan barbakanların (su tahliye boruları) çalışmadığı ve sayısının ise yetersiz olduğu tespiti yapılmıştır.

Yapılan inceleme neticesinde hareketin giderek arttığı ve artacağı tespiti yapılmıştır. Bu hareketler yağışlı havalarda daha da artacaktır. Gerekli onarım çalışmaları acilen ve doğru projelendirildikten sonra başlamalıdır. Bir diğer merak edilen konu olan ana binanın bu olaylardan olumsuz etkilenip etkilenmediği konusudur.

Yapılan incelemeler neticesinde mevcut yapı ile deformasyon yönünün zıt yönlü olmaları sebebi ile ana yapı için bu vaka sonrası herhangi bir problem beklememekteyiz. Söz konusu alan için alınan güvenlik tedbirleri yetersizdir. Mevcut yolun sadece araç trafiğine değil yaya trafiğine de kapatılması oldukça önemlidir. Özetle, vakanın tanımı heyelan değil yeterli mühendislik hizmeti alınmamış ya da eksik alınmış imalat ve mühendislik hatasıdır.

Mevcut yolda ana problem yeraltı suyu, yağmur suyu vb. suların tahliyesinin yani drenaj hatlarının yetersizliği ve mevcutta olan hatların çalışmamasıdır. Taş duvar imalatında barbakanların çalışmaması ve sayısının yetersiz oluşu bu sanat yapısının deformasyona uğrattığı ve bu yapı için acilen önlem alınması gerektiği elzemdir. Söz konusu alan için alınan güvenlik tedbirleri arttırılmalı ve acilen doğru projelendirilmiş, mühendislik hizmeti ve yorumu alınmış olarak, doğru malzeme kullanımı ve imalatı ile sorun giderilmelidir. Dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.