Hava Durumu

BİRAN ÖNCE YAPILMALI

İSTİNAT DUVARINDA ŞİŞME VAR

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 09:37
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 09:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bolge.com.tr
BİRAN ÖNCE YAPILMALI

Jeoloji Mühendisi olan İl Başkanı Osman Kendir Başkanlığındaki yönetim kurulu üyeleri yeni yapılan Yalova Devlet hastanesi yolunda yaşanan çökmeleri yerinde inceleyerek bir basın açıklaması ile vatandaşı bilgilendirdi.

Hastane ana giriş bölümünde yaşanan çökmeleri önlemek için yapılan duvarda şişme olduğunu ve yueterli drenaj borularının yeterli olmadığının vurgulandığı açıklamada, ”Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin doğu tarafındaki yolda meydana gelen çökmeler nedeniyle İl Başkanlığımızca yerinde gerekli incelemeler yapılmış, tespit ve önerilerimiz sizlerin bilgisine sunulmuştur.

İSTİNAT DUVARINDA ŞİŞME VAR

İnceleme sırasında, günümüz itibarı ile çöküntü meydana gelen yolun ulaşıma kapatıldığı, oturmaların ise yer yer 40 santimetrelere ulaştığı, yolun doğu tarafında tesis edilen sanat yapısının (taş duvar) 6-7 metre yüksekliğe yakın olduğu ve kavislenerek deforme olduğu, yamaç tarafına doğru ise oluşan baskı sonucu toprakta şişme-kabarmaların başladığı görülmüştür. Sanat yapısı incelendiğinde ise drenajı sağlaması için konulan barbakanların (drenaj borusu) yeterli sayıda olmadığı ve bu kanallardan su tahliyesinin sağlanamadığı gözle görülmektedir.

KUSURLU İMALAT

Meydana gelen hareketin; yolun yapımı ile ilişkili olduğu, dolgu malzemesi olarak nitelikli malzeme kullanımı, dolguların yerinde imalat koşulları, yolun drenajının sağlanamaması ve benzeri sebeplerle olabileceği ilk incelemelerden anlaşılmaktadır.

Yalova halkının merak ettiği ana konu ise hastane binasın bu kaymadan etkilenip, etkilenmeyeceğidir. Soru basit, hastane güvenli mi? Yukarıda da belirttiğimiz sebeplerden yolun bu kısımda meydana gelen çökmenin bir heyelan değil, kusurlu imalat sonucu geliştiği açıkça anlaşılmaktadır.

BİRAN ÖNCE YAPILMALI

İvedi olarak yolun çöken kısmının usulüne uygun şekilde yeniden imal edilmesi sağlanmalıdır.

Hastane binası temellerinin çökme oluşan kotlardan daha derinde ve forekazık ile imal edilmiş olması, kayma hareketinin bina yönünün tersi yönünde oluşu ve aradaki mesafe nedeniyle etki alanının dışında olması ve benzeri sebeplerle etkilenmesi beklenmemektedir.

BİNALARDA SORUN YOK

Bu nedenle de halkımızın hastaneyi kullanmasında endişe edilecek ve korkulacak bir durum bulunmamaktadır.

Ancak, söz konusu hastanenin çevresi incelendiğinde ise güney cephesinde heyelan-yer kayması hareketlerinin meydana geldiği ve güneydeki otopark alanını ve dayanma yapılarını tehdit ettiği görülmektedir.

AMA…!

Buradaki kaymaların ise hastane hafriyatından çıkan malzemenin gelişigüzel sahaya dökülmesi ile oluştuğu, ileride ise hastaneye ait sanat yapılarını etkileyeceği aşikardır.

Yukarıda anlatmaya çalıştığımız üzere, hastane binamızın bir heyelan sorunu değil, ülkemize sirayet eden hastalıkların en başında gelen yandaş müteahhit sorunu bulunmaktadır.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.