Yukarı Çık
Sağlık Bakanlığı "D.Marmara da vakalar arttı." açıklaması yaptı
14 Temmuz 2020 Salı 11:06:19
77 kez okundu.
Açıklamalar kafaları karıştırdı....Hangisi doğru....

Bakan Koca" Son üç günde panömoniye dönme oranında  en çok düşüş olan 7 ilimiz: Kars, Çanakkale, Bartın, Artvin, Ardahan, Kütahya ve Yalova diye açıklamasından sonra Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına  göre,  aralarında Yalova'nın da bulunduğu  Doğu Marmara bölgesinde bir günde 101 yeni vaka tespit edildiği belirtildi..

KAFALAR KARIŞIK

Sağlık Bakanının Panomoni oranı en düşük iller arasında  göstermesinden  sonra Yalova'nın dün yapılan Sağlık Bakanlığı açıklaması ile kafalar iyice karıştı.

Yalova ,Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu gibi Doğu Marmara'nın illeri  arasında bulunuyor. Sağlık Bakanlığı dün son 24 saatteki yeni vaka sayılarını sağlık bakanlığı bölge bölge açıkladı. Buna göre,Doğu Marmara'da bir günde 101 vaka görüldü.

Yayınlanan raporda Covid-19 salgınında Türkiye’de bir günde yeni vaka sayısının 982 olduğu belirtildi. En çok artışın İstanbul, Güneydoğu Anadolu ve Batı Anadolu olduğu açıklandı. Sağlık Bakanlığı'nın raporuna göre  aralarında Yalova'nın da bulunduğu 5 ilde, bir günde 101 yeni vaka tespit edildi. Vaka sayısının bir önceki güne göre 26 kişi daha fazla olduğu,vaka sayına göre dün bölgemizde 57 kişinin hastaneye yatırıldığı, 94 kişinin ise taburcu edildiği belirtildi.

BAKANIN AÇIKLAMASI NE ?

Sağlık Bakanı Koca daha evvel yaptığı açıklamada Yalova'yı  Panomoni oranı en düşük iller arasında  göstermişti.

Virüs insanlara bulaştıktan sonra en sık akciğerlere yerleşiyor ve burada çoğalıyor. Virüs yeni olduğu için bağışıklık sistemimiz de virüsü tanımıyor ve karşı koymak için yetersiz kalıyor. Bu durumda zatürre gelişiyor ve akciğerlerin kapasitesi sınırlandığı için hastalar solunum sıkıntısı çekmeye başlıyor. Enfeksiyonun giderek yayılması ile genellikle solunum yetmezliği ile hastalar kaybediliyor.

Uzmanlar, Korono  da  Akciğerdeki hava keseciklerinin iltihaplı bir sıvı ile dolması durumu olan pnömoni  virüsler, bakteriler ve nadyani enfeksiyonun akciğerlere inme oranı azalıyor. ölen kişilerin hemen tümü akciğer enfeksiyonlu. Basit nezle gibi geliyor, akciğerlere gidiyor.

Tıpta panömoni hastalığı olan zatürre, koronavirüs olarak öldürme oranı olarak en çok tahrip ederek öldürdüğü görülüyor...Yani  Bakanın açıkladığı bu açıklama haricinde Korona diğer organlarda ölümlere sebep oluyor..Böbrek ve kalp yetmezliği gibi... Yani Yalova'da bu hastalık bitmiş değil,öldürme şekli değişmiş.

VATANDAŞ NE İSTİYOR

Bu açıklamalar ile kafası iyice karışık olan Yalova'lılar ise," Bu şehri yönetenlerin bir açıklama yapmaması anlaşılır gibi değil.Sadece Bakanlığın açıklamasından sonra halka teşekkür ettiler.Biz kimseden teşekkür istemiyoruz.Kimsenin de bize teşekkür mecburiyeti yok.Bu hayat bizim.Hayatımız korumakta bizim görevimiz...Kendi hayatımızı korurken etrafımızda yaşayanların hayatını riske atmamız bizim vatandaşlık görevimiz.Biz Yalova da gerçekleri öğrenmek istiyoruz.Gerçekleri görelim ki daha çok tedbir alalım.Sokaklar tedbir almadan dolaşan insanlarla dolu.Cezalar mahkemelerce iptal edilmeye başlandı.Şimdi bazı insanlar daha da sorumsuzca dolaşmaya başladı.Ölümler ve ilimizde görülen vakalar günü gününe açıklanmalı.Eğer cezadan korkmuyorlarsa ölümden korkup tedbirli dolaşsınlar."dediler

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.