Yukarı Çık
İlk defa Yalova hakkında bir bilgi geldi.
11 Temmuz 2020 Cumartesi 22:08:03
86 kez okundu.
Ölen ve toplam vaka sayısı açıklanmazken Sağlık Bakanından Yalova'ya iyi haber geldi.Bu müjde gevşetmesin

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından son verilere ilişkin yaptığı paylaşımda,Yalova dahil 7 ilde vakalarda azalmaya başladığını söyledi.Aylardan beri Yalova'da vaka sayıları,ölenlerin sayıları açıklanmazken ilk defa korona ilgili açıklama yapıldı.

Bakan Koca" Son üç günde vaka sayılarında en çok düşüş olan 7 ilimiz: Kars, Çanakkale, Bartın, Artvin, Ardahan, Kütahya ve Yalova. Türkiye genelinde vakaların pnömoniye dönme oranı azalıyor. Vaka sayılarındaki artış ve düşüşler, maske ve mesafe kuralına uyuma bağlı." dedi.

Uzmanlar, Korono  da  Akciğerdeki hava keseciklerinin iltihaplı bir sıvı ile dolması durumu olan pnömoni  virüsler, bakteriler ve nadyani enfeksiyonun akciğerlere inme oranı azalıyor. ölen kişilerin hemen tümü akciğer enfeksiyonlu. Basit nezle gibi geliyor, akciğerlere gidiyor.

BAKANIN Korona virüsle anılan pnömoninin tıptaki anlamı ise ;

Tıpta pnömoni hastalığı olan zatürre, koronavirüs gündeminde yer almaya devam ediyor. Ölümcül olan ve henüz aşısı bulunmayan korona virüs salgınında, hastaların hayatını kaybetme nedenleri arasında zatürreye çevirmesi gösteriliyor. İşte, Pnömoni belirtileri ve Pnömoni hastalığıyla ilgili ayrıntılar.

PNÖMONİ NEDİR?

Pnömoni, ya da yaygın bilinen adıyla zatürre, akciğerdeki hava keseciklerinin iltihaplı bir sıvı ile dolmasıdır. Virüsler, bakteriler ve nadir olarak mantar enfeksiyonlarının akciğerlere ulaşmasıyla oluşan zatürre  oldukça bulaşıcıdır. Zatürre ülkemizde 0-4 yaş arası çocuklarda ilk sıradaki ölüm nedenlerinden biridir.

NEDEN ÇOCUKLAR VE 65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAKLANDI

Hastalık her yaşta görülebiliyor ancak 2 yaş altı çocuklarda, bağışıklık sistemi çok zayıf kişilerde ve 65 yaş üstü kişilerde zatürre oldukça tehlikeli olabiliyor. Zatürre, daha çok kalp hastalığı ya da önceden geçirilmiş akciğer hastalığı olan çocuklar ile erken doğumlarda görülüyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her yıl 100 kişiden 1-2’si zatürreye yakalanıyor. Zatürre belirtileri üst solunum enfeksiyonu ve griple çok sık karıştırıldığı için hastalar doktora geç başvurabiliyor, bu da hastalığın ilerlemesine ve tedavinin gecikmesine yol açıyor. Dünyadaki tüm ölümlerin yaklaşık %7 kadarının zatürre nedeniyle olduğu düşünülüyor.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

• Üşüme

• Titreme

• Ani yükselen ateş

• Öksürük

• İltihaplı balgam

• Nefes almakta zorlanma

• Kas ağrıları

• Bulantı

• İshal gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

PNÖMONİ NASIL BULAŞIR?

Zatürreye zemin hazırlayan grip ve benzeri viral solunum yolu enfeksiyonları oldukça bulaşıcıdır. Hapşırık ve öksürükle yayılabildikleri gibi ağız, bardak, mendil, çatal-kaşık, kapı kolu gibi eşyalara temas ve sonrasında ellerin ağıza teması ile de bulaşabilirler.

Hasta kişinin, yaşlılar, hamileler ve çocukların yanına yaklaşmaması çok önemlidir. Toplu taşıma araçları ve kalabalık mekanlar da riski artırır.

Nadir olsa da ağız ve mide içeriğinin solunum yollarına kaçması, bazı kimyasalların solunması da zatürreye neden olabilir.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.