Yukarı Çık
Açılışına bürokratlar,belediye başkanları ve siyasi partililer katılmıştı
5 Kasım 2019 Salı 08:48:19
137 kez okundu.
Yine suç duyuurusunda bulundular...Konu yine Yalova daki devre mülkler

Temmuz ayında Bülent Ersoy'un program yaptığı ve Yalova'dan vali muavinlerinin,Belediye başkanlarının,siyasi parti başkanlarının açılışına katıldığı lüks devre mülk zincirinin 2 bin 500 kişiye satılması gereken hisseli tapunun 40 bine yakın kişiye satıldığı iddia edildi.

Televizyon kanallarında yaygın basında bugün çıkan haberlere göre,mağdurlardan bir kısmı ödemesini yaptıkları halde geri alamadıkları senetler, bir kısmı da satışın iptaline rağmen istenilen aidatlar nedeniyle gelen icralarla şok oldu.

SUÇ DUYURULARI PEŞ PEŞE GELİYOR

 Geçen ocak ayında da devre mülk satın alma vaadiyle dolandırıldıklarını iddia eden 30 mağdur, 8 şirket ve 11 şüpheli hakkında 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

Yalova'nın Termal ilçesindeki 180 milyon dolarlık termal devre mülk tesisi, geçen temmuz ayında sanatçı Bülent Ersoy'un verdiği konser ve protokolün katıldığı törenle açıldı.

 Ancak iddiaya göre, 2 bin 500 kişiye satılması gereken hisseli tapu, farklı kentlerden yaklaşık 40 bin kişiye satıldı. Ortaya çıkan binlerce mağdur da savcılıklara koşup, şikayetçi oldu.

Senet verenler de satış iptaline rağmen aidat istenilen mağdurlar da gelen icralar ile büyük şok yaşadı.

Sosyal medya üzerinden bir araya gelen mağdurlar, tanıtım amacıyla götürüldükleri tesiste, imza attıkları 'memnuniyet Anketi'nin  aleyhlerinde kullanıldığını iddia ettiler.

ÇİFTLİKBANK'IN DEVRE MÜLK VERSİYONU

Mağdurlar, yaşadıkları durumun Çiftlikbank'ın devre mülk versiyonu olduğunu iddia ederek, kendilerini dolandıran şirketin şimdi de Karadeniz Bölgesi için faaliyet yürüttüğünü söylediler.

Mağduriyetlerinin telafisi için yetkililerin bir an önce duruma el atması gerektiğini ifade ettiler.

İKNA EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Yalova'daki projede binlerce kişinin dolandırıldığını öne süren avukat Engin İsmail Köse, insanların, 'Bedava tatil kazandınız' denilerek otele götürüldüğünü, saatlerce yüksek sesli müzik altında konuşularak ikna edilmeye çalışıldığını, ikna edildiğinde de zil çalınan, anons edilen ve herkesin alkışladığı bir ortam yaratıldığını anlattı. Ödeme yapılan şirketin herhangi bir mal varlığının bulunmadığını bildirdi.

Yalova'da bir termal tesisten oda satın aldığını ve dolandırıldığını iddia eden Enver Göçek, " Bu süreç yaklaşık bir buçuk yıl öncesinde başlayan bir süreçtir. Bir buçuk yıl önce benzin istasyonunda benzin alırken pazarlamacı olduğunu düşündüğüm bir bayan yanıma geldi. Israrla ben öğrenciyim bunlarla geçim sağlıyorum diyerek bedava tatil kazanacağımı söyleyerek telefon numaramı aldı. Telefon numaramı verdikten 3-5 gün sonra Yalova tatil kazandınız bahanesiyle tarafıma bir telefon edildi. Bu telefon sonrasında ısrarla telefonlar devam etti. Görüşmek istemedim, engellediğim numaralar olmasına rağmen tekrar tekrar aramalar devam edince biz de kalkıp Yalova'ya gittik. " dedi.

"TAPUYU TESLİM ALDIĞIMIZDA 3600 KİŞİYE DAHA SATILDIĞINI ÖĞRENDİK "

Muhasebeci olan Göçek, " Gittiğimiz zaman gecenin ilerleyen saatlerinde uzun bir mücadelenin sonucunda bize oradan bir yer satmaya ikna ettiler. İkna ettikleri zaman 1000 TL gibi bir ön ödeme yaptım, ardından da 11 bin TL miktarında ikinci bir ödeme yaptım, toplam 12 bin TL'lik bir ödeme yaptım. Bunun ardından tapuyu bana teslim ettiler. Tapuyu teslim ettiğimde öğrendim ki ayrı yer 3600 kişiye daha satılmış. Bu durumda en az 500-600 kişi daha bizim gibi mağdur konumuna geldi. Daha sonrasında yaptığınız araştırmalarda bize söylenen hiç bir sözün doğru olmadığını gördük. İlk başta söylenen 4 tane otelde bizim yılda birer haftalık tatil kullanabileceğimizde bu tatilleri kullanma imkanımızın olmadığından dolayı bizde hukuk sürecini başlattık."

"AİDAT'A 470 TL, KONUM YÜKSELTMEYE 13 BİN TL İSTEDİLER"

 Ödemeye göre konumlandırma olduğunu belirten Göçek, " Yüksek kırmızı konuma geçebilmem için benden 13 bin TL daha para istediler toplam 25 bin TL ye tamamlamam için, bende parayı ödemeyeceğimi, o parayı ödemek istemediğimi kendilerine ilettim. Yüksek kırmızı dönem yılın her ayı kullanılan bilen bir dönem, bizim dönemimiz kırmızı dönemmiş sadece kış aylarında bir hafta kullanılan bir dönem olduğunu sonradan öğrendim. Aidat konusunda da 470 TL'lik bir aidat konusu var. 470 TL bir miktar insanlardan zorla aidat alarak bu aidatları da kendilerine gelir kapısı olarak sağlıyorlar. En son 1 ay önce bana SMS ile bilgilendirme mesajı geldi aidat konusunda avukatım Engin İsmail Köse davayı kazandığından dolayı kendileriyle irtibata geçtiğini düşünüyorum. Şu an için aidat isteyen yok" dedi.şeklinde konuştu.

CEVAP GECİKMEDİ

Basında haberler çıkınca, Royal Doğa Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Güray Öngen, yanıt verdi. Öngen, dolandırıldığını iddia eden kişinin kendilerinden hisseli gayrimenkul, aynı zamanda da tatil üyeliği aldığını belirtti ve "Satmış olduğum üyelerden yüzlercesine, binlercesine tatil yaptırdım. Hepsinin dataları mevcuttur" diye konuştu.

Öngen, dolandırıldığını iddia eden kişinin kendilerinden hisseli gayrimenkul, aynı zamanda da tatil üyeliği aldığını belirterek, şunları söyledi:

"Şahsın imzalamış olduğu tamamen yasal bir belge var. Bu belge, bizden üye olan herkese bir nüshası onda kalmak üzere veriliyor ve altında da imzası var. 'Okudum, anladım' da yazıyor, bu belge kendisinde de var. Sözleşmede en önemli kısımlardan bir tanesi, bunun Termal Tapu Müdürlüğü'nün oluru ve Termal Kaymakamı'nın oluruyla hazırlanmış bir belgedir. İkinci maddeye bakarsak diyor ki 'Bu taşınmazlar bir devre mülk değildir' diyor. Bize devletin oluruyla verilmiş belge, biz de kendilerine takdim ediyoruz, kendileri de 'okudum anladım' diyor, imzalıyor. Birincisi bu yanlış,'devre mülk' deniyor, biz devre mülk değiliz. 'Artı hisse' diyor, burada diyor ki; 'Bu taşınmazların her bir bağımsız bölümü genellikle 7-3650 hisse olarak satılmaktadır', yaklaşık 521 hissedar etmektedir. Bu kadar çok hissedara bir bağımsız bölüm satılması için yasal bir engel bulunmamaktadır. Termal Tapu Müdürlüğü ve Termal Kaymakamlığı'nın onayıyla bizim hakkımızda şikayetçi olan belgedir, kendi imzası da vardır."

Sözleşmenin hisseli gayrimenkul satış sözleşmesi olduğunu ifade eden Özgen, şunları söyledi:

"Kendisinin tapusu verilmiştir. Satmış olduğum tesis şu anda 2 bin 200 yataklı bir tesistir. Burada şu anda konaklayan onlarca, yüzlerce hediye tatil ve satmış olduğum üyeler konaklamaktadır. Buyursunlar, gelsinler görsünler kocaman bir tesis yaptık yaklaşık 180 milyon dolarlık, ben de bunu pazarlıyorum. Satmış olduğum üyelerden yüzlercesine, binlercesine tatil yaptırdım. Hepsinin dataları mevcuttur. Bir de hediye tatil diyoruz alsa da almasa da elimde hediye tatil kullanan 2018 ve 2019 yazında Kuşadası, Bodrum, Yalova'da birçok hediye tatil vardır. Firmam hakkında da söylenen çok şey var, bundan dolayı çok üzgünüm."

Kaynak:Hürriyet

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.