Yukarı Çık
İ480 km lik içme suyu şebekesi,Yıkılmaya hazır bina sorunu 20 yıldan beri söyleniyor...Ama netice yok.Muatabı olan 3 vekilden bu konuda bir açıklama yok.
23 Ekim 2019 Çarşamba 10:59:05
139 kez okundu.
20 yıldan beri aynı konuyu dinliyoruz...

17 Ağustos depreminden bu yana 20 yıl geçti.20 yıl önce gündeme gelen Yalova'nın içme suyu şebekesindeki  %60 lık kayıp kaçak ,kansorejen yapıdaki  su  borusundan içilen sular ve 20 yıldan beri  gündeme gelen Kentsel dönüşümde bir arpa boyu yol alınmazken AK Parti İl Başkanı  Muğlim Bağatar'ın açıklamasına vatandaştan sitem geldi.

Yalovalılar," Yalova'da AK Partide iktidar oldu.Son 2 dönemde ise başkanlık koltuğu onlarda olmasa da meclis çoğunluğu ile yönetim onlarda.Peki 20 yıldan beri bu iki sorun neden halledilmedi.Yalova belediyesinin iki konuyu da tek başına halletmesi imkansız.Arkasında devlet desteği lazım.İller bankasından şebeke için para istendi...Bu güne kadar gelmedi.Yalova'da bir kayıp CHP milletvekili 2 tanede AK Parti milletvekili var.Bu vekillerimiz nerede.?Onları sadece ya kurdele kesmede veya bayramlardaki kutlama mesajlarında görüyoruz.Kentin sorunların sesleri çıkmıyor.Neden bu 2 sorun şimdiye kadar halledilmedi.? dediler.

AK Parti İl Başkanı Yalova'da yeni bir sayfa açmaya çalışarak geçtiğimiz günlerde basına yaptığı açıklamada,"  Şehrin içme suyu altyapısı ivedi olarak yenilenmeli.Yaklaşık 35 yıl önce yapılan içme suyu hatları ömrünü tamamlamış ve büyük nispette kaçak su oranı ile çalışmaktadır. Her gün çok ciddi miktarda su patlak borulardan şehrin altına akmakta ve bu kaçak sular şehrin altında erozyona, büyük boşluklara ve zemin sıvılaşmasına sebep olmaktadır. Ayrıca yerin altına boş yere akan suyun da milli bir servet olduğu unutulmamalıdır. Bu durumun acil olarak ele alınması ve sağlıksız içme suyu hatlarının değişmesi gerekmektedir.

20 YILDAN BERİ AYNI SÖYLEM

 İlimizin daha önce yaşadığı acıları tekrar yaşamaması için; deprem kuşağında bulunan Yalova’nın riskli alanları tespit edilerek, acil çözüm üretmek hepimizin sorumluluğudur. Bu sorunun çözümü için kentsel dönüşüm yasası kapsamında; özellikle Yalova merkezde yeni imar planı yapılarak depreme dayanıksız yapı stokunu ortadan kaldırıp kat mülkiyeti hakları saklı tutulmak kaydıyla yeni, depreme dayanıklı yapılarla Yalova’mızı yeniden inşa etmeliyiz.

ESKİ KAT SAYISI KORUNMALI

 Örneğin, Yalova merkezde mevcutta 6 katlı olan yapılar yıkılıp yenilenmek istendiği zaman imar durumuna göre aynı katta yapılamadığı kat mülkiyet sorunları ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla binalar yenilenememektedir. Kentsel dönüşüm yasası kapsamında yeniden plan yapılarak bu planların Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan onay alınarak mevcut kat yüksekliği ve kat mülkiyet haklarını koruyarak depreme dayanıksız yapılarımızı yenileyebiliriz.

Daha önce 17 Ağustos 1999 depreminde yaşadığımız acıları tekrar yaşamamak için, şehri yönetenleri bir araya gelmeye ve derhal çözüm üreterek çalışmaya başlamaya davet ediyoruz.

Unutmayalım!

Doğal afetler kaçınılmazdır. Bizim vazifemiz; gerekli tedbirleri almak ve doğal afetleri en az hasarla ve kayıpla atlatmak için çalışmaktır." dedi...

YALOVA'ya AŞKI VAR AMA PARASI YOK

AK Parti İl Başkanın açıklamasına cevap vermekte gecikmeyen Yalova belediye başkanı Vefa Salman ise," Ben her fırsatta bu kente aşık olduğumu belirtiyorum. Bu nedenle yapıcı olan her eleştiriye ve desteğe açığız, çünkü ortak paydamız Yalova. Söz konusu Yalova ise gerisi bizim için teferruattır. Kentimizin geleceği ve çıkarları için işbirliği yapmaya hazırız.

Yerel seçimler sonrası bu işbirliği çağrısını Sayın Valimiz ile birlikte bizzat Sayın İl Başkanını ziyaret ederek kendilerine yapmıştık. Aynı noktaya gelmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Kentimizin faydasına olacak olan her konuda konun paydaşlarıyla ve siyasi partilerle işbirliğine açığız. 2014 yılında da seçimler sonrasında tüm siyasi partilerin İl Başkanlarını gezmiş bu fikrimizi kendilerine iletmiştim. Bizler bu kenti “Birlikte yöneteceğiz, sevgiyle büyüteceğiz” sloganıyla yola çıkarak yönetmeye talip olduk. Geride bıraktığımız süreçte de bu çizgiyi hep koruduk. Kentimizin menfaatine olacak olan her hizmeti önemsediğimiz gibi 7’den 77’ye her vatandaşımızın fikrini de değerli buluyoruz.

SORUN KAT SAYISI

Sayın İl Başkanının; “Yalova Merkezde mevcutta 6 katlı olan yapılar yıkılıp yenilenmek istendiği zaman imar durumuna göre aynı katta yapılamadığı için kat mülkiyetli sorunları çıktığını ve bu sorunun da giderilmesi için Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında yeniden plan yapılarak bu planların Çevre ve Şehircilik Bakanlığından onay alınarak mevcut kat yüksekliği ve kat mülkiyet haklarını koruyarak depreme dayanıksız yapıların yenilenebileceği” açıklamasıyla ilgili olarak süreç hakkında bilgi paylaşmak isterim .

BAKANLIK MEVZUATI DEĞİŞTİRMELİ

Yalova Belediyesi olarak deprem karşı alınacak olan tedbirleri ve kentimizdeki sağlıksız binaların yenilenmeleri konusunu öncelikli görevimiz olarak kabul ediyoruz. Bu konu ile ilgili birçok teknik araştırma yapmış ve çalışmalarımızı tamamlamış bulunmaktayız. Kentsel Dönüşümün sağlıklı olarak nasıl yapılabileceği ile ilgili geçtiğimiz hafta İmar Müdürlüğümüz bünyesinde teknik oda temsilcileri ile toplantı yapılmış olup karşılıklı istişarelerde bulunulmuştur. Kentimizdeki sağlıksız yapıların nasıl dönüştürülebileceğine yönelik tüm çalışmalarımız paylaşılmış ve nasıl uygulanabileceği konusunda bilgilendirilmeler yapılmıştır. Önümüzdeki günlerde benzer bir toplantıyı Valiliğimiz bünyesinde diğer kurumlarımızı ve siyasi partilerimizi de davet ederek genişletmeyi planlıyoruz..

Plandaki kat yüksekliğinin arttırılmasına yönelik talepler; yürürlükteki mevzuata göre yoğunluk artışı getirmekte, neticesinde de arttırılan nüfusa yönelik donatı alanı ayırma zorunluluğu doğmaktadır. Dolayısıyla mevcut mevzuat hükümlerine göre artacak olan nüfusun gereksinimi olan donatı ve yeşil alanların aynı bölgede ayrılması mümkün değildir.

SORUNU İKTİDAR ÇÖZER

 Yapılan işbirliği çağrısı kapsamında şahsıma ve belediyemize düşen görevi yerine getirmek için bu gün itibari ile söz konusu sorun ve çözüm önerileri hakkında resmi görüş yazımızı Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yazıyoruz. Konu ile ilgili nihai kararı verecek olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdır. Deprem gerçeğinin önemine binaen, konunun takipçisi olacağız. Bu konuda yardımı dokunacak tüm vekillerimiz ve özellikle iktidar partisi yetkililerinin attığımız adımın güçlenmesini sağlayacak tüm yardım ve girişimlerini memnuniyetle karşılayacağımı ifade ediyorum.”DEDİ.

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.