Yukarı Çık
Ucuz gitti derken Devlet verdiği paranın %45 ni faizi ile geri istedi
7 Ekim 2019 Pazartesi 10:17:55
234 kez okundu.
Paralar harcandı..Şimdi zorda kaldılar...

İstanbul-İzmir otobanındaki köprü geçişi ve yollardaki uygulanan yüksek fiyat halkın tepkisini çekerken Devlet ödediği istimlak bedellerini yüksek fiyat tespit edildiği gerekçesi ile faizi ile geri istedi..

Yıllar önce, istimlak bedellerini alarak harcayan vatandaşlar peşin  ve faizi ile istenen parayı bulmak için çare arıyor.

Yalova İzmir arasında binlerce kişinin arazileri istimlak edilmiş ve bazı mal sahipleri bedelleri az bularak mahkemeye baş vurmuşlardı.Tespit edilen bilirkişilerde, arazilerde değerlendirme yaparak metre kare fiyatlarını tespit etmişti.

Kılıç, Laledere, Hersek, Havuzdere, Kabaklı, Denizçalı, Tavşanlı, Çavuş Çiftliğinde,  İstanbul-İzmir Otoyolu'nun geçeceği güzergahta  de istimlak bedeli dönüm başına 8-10 bin lira belirlendi..

Alınan bilgiye göre İhalede kamulaştırma yüklenici şirkete aitti. Fakat limit vardı. Yüklenici firma 500 milyon dolara kadar kamulaştırmayı kendi bütçesinden yapacak ilave kamulaştırma bedeli çıkarsa hazine karşılayacaktı. Yolun ilk kamulaştırması Yalova'dan başladı. İhaleyi alan firma Yalova'dan yol güzergahından çok yer topladı. Bunu başka kişiler üzerine aldı. Daha sonra yüksek kamulaştırma bedeli çıktı. Bu yüksek kamulaştırma bedelleriyle yüklenici şirket 500 milyon dolarlık kamulaştırma zorunluluğunu belki 50 milyon dolara bitirdi. Bu şekilde çok kazanç sağladı.

PARALAR HARCANDI

Bazı köylerde fiyat değerlendirme yapan bilirkişinin tespitine göre vatandaşa bedeller ödendi.Parayı alan arazi sahipleri yıllar içinde paraları harcadılar.İşte bu sıralarda Karayolları Genel Müdürlüğü ödediği parayı çok bularak dava açtı.

Açılan dava sonucunda Yargıtay 5.Hukuk dairesinden çıkan şok karar arazi sahiplerine tebliğ edildi.

Bu tebliğlerde ise,Ödenen paranın yaklaşık %45'i , 10 gün içinde ,ödeme yapıldığı tarihten itibaren kanuni faiziyle birlikte ödenmesi istendi.

O ARAZİLER ŞİMDİ PARA BASIYOR

Tarıma elverişli topraklarımız yok pahasına elimizden alındı diyen köylüler ise,"Bu tespiti bilir kişi yaptı.Onların tespitleri az iken Devlet bunu fazla buldu.Yıllar sonra geri istiyor.Bugün bu bölgede 45 liraya nerede arazi var.? Aldığımız istimlak paralarını harcadık.Kimi çocuğunu evlendirdi.Kimi araba aldı.Kimi ise yerine başka arazi aldı.Avukatımız belirlenen süre içinde itirazını da yapmamış.

Biz devletten zorla  para almadık.Bilirkişi tespit etti.Devlet ödedi.Şimdi de "pardon yanlış yaptık. Ver paramı "diyor. .Hemde ödediği günden bu yana faiz işletip peşin olarak istiyor.Ödememiz imkansız.Taksit dahi yapmıyor.dediler....

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.