Yukarı Çık
.
27 Temmuz 2020 Pazartesi 16:18:45
1539 kez okundu.
Yaz boz tahtasına döndü

Yalova'nın eski valisi Selim Cebiroglu tarafından apar topar kiracı Yalova belediyesinin elinden alınan ve mülkiyeti Köylere Hizmet Götürme Birliğine ait olan Dere ağzındaki eski buzhane binasının imar planlarına rağmen okul yapılması arap saçına döndü.Mahkemelik oldu...Sonra uzlaşmaya gittiler...Uzlaşmayı yapıp sözleşmeyi uzatanlar şimdide sözleşmeyi iptal etti.

Burayı kiralayan firma Acar Eğitim ve Öğretim Hiz.Yay.Taş.Dan.İnş.Mob.San.ve  Tic.Ldt.Şti  ise burasını okul yapmak istediği iddia edilmiş ve  merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği işle kiracı arasında kira bedellerinin ödenmemesi  nedeni ile mahkemelik olmuştu.

VALİ NEDEN KAMUNUN ELİNDEN ALDI ?

Yakup Koçal döneminde birlikten belediyeye kiralanan ve İmar Planları doğrultusunda günü birlik turizm için kullanılmak istenen  alan 2014 seçimlerinde  belediye yönetimi değişmesinden sonra  dönemin valisi Selim Cebiroğlu, belediye başkanını arayarak kiralamayı iptal edin telkinin de bulundu ve sözleşme durup dururken  iptal edildi.

 Bir hafta gibi bir sürede kamuya kiralanmış bu alan geri alındı ve yeniden yapılan bir ihale ile Acar Eğitim ve Öğretim Hiz.Yay.Taş.Dan.İnş.Mob.San.ve  Tic.Ldt.Şti   adlı firmaya verildi. Hikaye bununla da kalmıyor, yerin planlarda ki durumu günübirlik tesis alanı. Yani yüksekliği  4.5  metreyi geçmemek üzere, tek kat olmak şartıyla günü birlik hizmet verecek tesislerin ( Cafe, lokanta vs. ) dışında bir şey yapılamaz.

VALİNİN  İSRARLA İMAR TADİLATI TALEBİ NEDEN OLDU ?

Ama her nedendir bilinmez yer şahsa geçtikten sonra bile, valilik tarafından,  buranın plan değişikliği talepleri hiç durmadı. İddialarda  bu binanın kaçak olduğu, yıkım kararı olmasına rağmen, inşaat devam etti.

Vefa Salman döneminde tüm risklere rağmen bu konuda ısrarcı olan ilgili kuruma yaptıkları işi ruhsatlı olarak yapmaları hususunda uyarılar  yapıldı. Fakat ilgililer uyarıları dikkate almamakta ısrarcı oldu. Kanunlara yönetmeliklere uyulması hususunda birçok kez yapılan uyarılara uymayan ilgili kurum ve şahıslara belediye cezai  işlem uygulanmış kendileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu.

Mahkeme ruhsat verilmesi konusunda bağlayıcı bir karar vermemekle birlikte Yalova Belediyesine bu yapının geçmişe yönelik bir hakkının olup olmadığının bilgisi soruldu. Günübirlik tesis alanı olan bu bölgedeki özel okul için belediyeye müracaat edildiğinde, gerekli inceleme yapılmış ,bu yapının özel okul yapılmaya uygun olmaması nedeniyle talep ret edilmişti.

SÖZLEŞME YENİLENDİ

Dere ağzındaki bu alanda yapılmak istenen okul tepkiler çıkarken Yalova valiliği hem sözleşmeyi yeniledi  hemde kiracının talebi doğrultusunda kira bedeli düşüldü.Bütün bunlar olurken bu sefer gündeme bomba haber düşerek Buzhane binasını okul yapmak isteyen firmanın sözleşmesi iptal edildi.

KARŞI DURMAK DOĞRU İDİ...NEDEN SÖZLEŞMEYİ YENİLEDİNİZ ?

Bizim dönemimizde burası turizm alanı olarak kullanılacaktı.Bu nedenlede Yalova belediyesi olarak kiralamıştık diyen Koçal dönemi belediye başkan yardımcısı ve halen DP İl Başkanlığını yapan Ahmet Özsümer , yaptığı açıklamada ise,"Eski valinin israrla burasını belediyeden alıp özel bir firmaya vermesini anlamış değiliz.Tamam burada büyük bir hata var.45 yıllık bir binanın güçlendirme yapılarak  ne kadar sağlam olacağı tartışılır.Ama Yalova'nın Cebiroğlun'dan sonra gelen valiisi de bu tartışmalı,imar yönetmeliklerine aykırı yapılan bir işi sözleşmesini yenilemeside çok büyük bir hata..

OLMAYAN BİNAYA SÖZLEŞME

Eski Vali de yeni valide olmayan bir bina için sözleşme yapmış..Yani Bu eski buzhane kayıtlarda yok.Arsa olarak gözüküyor.Nasıl olurda olmayan bir bina için sözleşme yapılır.Anlaşılır gibi değil.

 Dereağzının geleceğini de, daha öncekiler gibi mahkemelere teslim etmeyin. Dere agzındaki Yalova Valiliği Köylere hizmet götürme birliğine ait buzhane binası ile alakalı kiralama sözleşmesi Belediye ile iptal edilmiş, tekrar ihaleye çıkılmış, bir yatırımcı ihaleyi kazanmış.     Vatandaş devletten kiraladığı binayla ilgili bir süre sonra mahkemelik olmuş. Daha sonra tekrar uzlaşılmış, güçlendirme projelerine kadar uzlaşma tutanağına konmuş, kira sözleşmesinde bina belirtilmiş. 

GÜÇLENDİRME TALEBİNİ BİLE EKLEMİŞLER

 Yalova Valiliği Köylere Hizmet Götürme Birliğine sormazlar mı  "Ruhsatsız" bir binayı vatandaşa nasıl kiralıyor ?Valiliğe bağlı bir birlik neye göre uzlaşma evraklarına "güçlendirme" evraklarını ekliyor. Bunun bedelini  Yatırımcı ve Yalova neden ödeyecek.Burasıda diğerleri gibi mahkemelik olup çürümeye mi terk edilecek.

Balık , ta Cebiroğlu'ndan bu yana kokmuş.Hatalar yumağı.Alan firmada ,verende hatalı.Veren, sözleşmede  kiracının yapabileceklerini koymalıydı.Kiracıda sözleşmeden önce belediyeden imarını öğrenmeliydi.Körü körüne bir yatırıma gitmemeliydi.

Eğitim alanı olmasa bile uzlaşarak bu bina ve bölge,plan tadilatı yapılarak,turizm amaçlı kullanılabilir.Böylece yatırımcının ve Yalova'nın mağduriyeti son bulur" dedi.

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.