Yukarı Çık
.
7 Temmuz 2020 Salı 19:11:44
1714 kez okundu.
2019 YILI FAALİYET RAPORU KABUL EDİLMEDİ!

Yalova Belediye Meclisi’nde 2019 yılı Faaliyet Raporu AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilmedi. AK Parti Grup Sözcüsü Selvet Duman, belediyedeki yolsuzluk soruşturmasına atıfta bulunarak 2019 yılına ait faaliyetlerin hukuki altyapısının tartışmalı olduğu kanaatiyle raporu kabul etmediklerini açıkladı.CHP Grup Başkanı Cevdet Bekler ise borçların bir bölümünün 2000 yılından geldiğini söyledi.

Yalova Belediye Meclisi Temmuz ayı son birleşimi Başkan vekili Mustafa Tutuk başkanlığında meclis toplantı salonunda yapıldı. Toplantıda ilk olarak koronavirüs döneminde faaliyetlerini durduran belediye kiracılarından 3 ay süresince kira alınmaması oy birliyle kabul edildi.

ALACAKLILAR  SIRADA

Toplantıda sonrasında 2019 Faaliyet Raporu görüşüldü. Konuyla ilgili söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Selvet Duman," 2019 yılında bütçenin daha iyi kullanılması gerekirdi ama kullanılmamış. Belediye Başkanlığına çok sayıda icra dosyasının olması ve belediyede alacaklarının sıraya girmiş görüntüsü, idarenin bu faaliyet raporunda borç ürettiği ve bu borçları ödemekten aciz bir performans olduğunu düşüncesindeyiz.

RED EDECEĞİZ

Bütçe ile daha fazla yol, asfalt, kaldırım ve oyun parkı yapılabilecekken  yapılmadı.“Yalova’nın en önemli olan altyapı ile ilgili 2019 yılı içinde herhangi bir adımın atılmadığı, yaşlı, engelli vatandaşlarımız için tüm Türkiye’ye örnek teşkil edecek projeler hayata geçirilebilecekken bunlarla ilgili projelerin hayata geçirilmediği, turizm şehri olan Yalova’nın turizm başkenti olabileceği halde bununla ilgili çalışma yapılmadığı, faaliyet raporunda belirtilen hususların ve dönemsel olarak adli ve idari bir soruşturmanın bu zamana yansıdığı, 2019 yılına ait faaliyetlerin hukuki altyapısının tartışmalı olduğu kanaatinde faaliyet raporuna biz grup olarak biz grup olarak ret oyu kullanacağız" dedi.

BORÇLAR ESKİDEN KATLANARAK GELDİ

Daha sonra söz alan CHP Grup Sözcüsü Cevdet Bekler," 2019 seçimlerinden sonra, mecliste AK Partinin çoğunluk olmasının faaliyeti etkiledi. Bunu kabul etmek lazım. Bütçenin iyi kullanılması açısında Özellikle benimde görev yaptığım dönemde borcu ödemek ve tasarruf etmekle ilgili bir durum vardı. Hukuki altyapısı olmadığını söylüyor süreçle ilgili, doğrudur. O tarihte bunlar bizim tarafımızdan bilinmiyordu. En iyi şekilde faaliyet göstermeye çalıştık. Biz faaliyet raporuna o tarih itibariyle olumlu bakıyor olacağız. Borçlar 2000’li yıllardan bir sarmal gibi geliyor” dedi.

55 BİN TL DANIŞMAN MAAŞI

Başkan Yardımcısı Fatih Şahin ise Cevdet Bekler’e cevap olarak yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Yalova’da yaklaşık 4 aydır belediye başkanlığına Mustafa Tutuk başkanımız vekalet etmektedir. Biz de onunla görev yapmaya özen gösteriyoruz. 170’in üzerinde haciz var. 250 milyona yakın borç var. Yaklaşık 125-130 milyon lira vergi borcu, geri kalanı da büyük-küçük ölçekli müteahhitlere borç var. Yalova Belediyesinin herhangi bir tasarrufu yoktur. Burada borç kat ve kat artmıştır. Elle tutulur, dişe dokunur bir yatırım göremedim. SGK prim borcunu ödememe alışkanlığı olmayan bir belediyeden bahsediyoruz.

YASKİ, Yeşil Körfez, YAKAB buralara borçlar ödenmedi. Bunlara karşı burada hepsinin görüşmesini yaptık. Belediyenin dükkanları, daireleri borç karşılığında alacaklılara verildi. Bu borç kat kat artarken yaklaşık 50-55 bin liraya yakın danışman maaşları vardı belediyede. Ne danışıldığını ben kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bir yatırım yok, borç büyüdü. Bu tasarruftan söz etmek mümkün değil. Kısıtlı imkanlarla Yalova hizmet etmeye kararlıyız. 17 milyon lira borç ödedik.”Ardından yapılan oylamada 17 oya 11 oyla faaliyet raporu kabul edilmedi.

GERÇEK ALACAKLILARDAN ÖDENMİŞ !

Toplantıda 2019 yılı bütçe kesin hesabı maddeler halinde görüşüldü. Bütçedeki gelir ve gider kalemleri tek tek oylandı. AK Parti Sözcüsü Selvet Duman, burada yaptığı konuşmada ise “Bütçe emanetleri, emanetler, alınan depozito ve teminatlar hesaplarında kamuoyuna yansıdığı haliyle usulsüz işlemler yapılarak, kurumdan alacağı olmadığı halde gerçek alacaklı olan kişi ve firmaların alacaklarından ödemeler yapıldığı tespit edilmiştir. Devam eden yasal süreç de dikkate alınarak mahkeme kararlarında ilgili hesaplarda yer alan verilerin değişeceği göz önünde bulundurularak 2019 yılı bütçe kesin hesabına yapılan bu kısımlar şerhlidir. Tarafımızca kabul görmemiştir” dedi.Yapılan oylamada 2019 yılı kesin hesap bütçesi şerhli olarak kabul edildi.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.