Yukarı Çık
.
15 Haziran 2020 Pazartesi 09:00:19
4845 kez okundu.
Yasak ve cezalara rağmen o bina bitti....

Yalova'nın eski valisi Selim Cebiroglu tarafından apar topar Yalova belediyesinin elinden alınan ve mülkiyeti Köylere Hizmet Götürme Birliğine ait olan Dere ağzındaki eski buzhane binası yıkım kararı olmasına rağmen geçtiğimiz dönemden beri yapıldı ve yetkililer nedense seyir etti.

İddiaya göre kaçak ve mühürlü olması nedeni ile 350 bin liralık ceza kesilen bina ve çevresi günü birlik turizm alanı cafe ve lokantanın haricinde hiç bir işte kullanılmaması gerekiyor.

Oysa burayı kiralayan firma ise burasını okul yapmak istediği iddia edilirken Yalova belediyesinde Yakup Koçal döneminde belediye meclis üyeliği başkan yardımcılığı da yapan DP Yalova İl Başkanı Ahmet Özsümer'den tepki geldi.

Özsümer sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada,"  Dere ağzı bölgesinde ki Yalova belediyesine ait 2 adet taşınmaz ve köylere hizmet götürme birliğine ait alanlara, benimde başkan yardımcısı olduğum Yakup KOÇAL döneminde, Balık hali, restoran ve kafelerden oluşan bir proje hazırlanmıştı.

Bu gerekçe ile köylere hizmet götürme birliğine ait Buzhane binası karşılıklı alınan kararlarla belediye tarafından kiralandı. Hemde Atatürk'ün mirası...Kamu yararına değil...Bir şahsa eski Yalova valisinin telkinleri ile belediyenin elinden alınıp bir şahsa kiraya verildi.

VALİ NEDEN KAMUNUN ELİNDEN ALDI ?

Ardından 2014 seçimleri oldu ve belediye yönetimi değişti. Kısa bir süre sonra dönemin valisi, belediye başkanını arayarak kiralamayı iptal edin telkinin de bulundu ve sözleşme durup dururken  iptal edildi.

 Bir hafta gibi bir sürede kamuya kiralanmış bu alan geri alındı ve yeniden yapılan bir ihale ile özel bir firmaya verildi. Hikaye bununla da kalmıyor, yerin planlarda ki durumu günübirlik tesis alanı. Yani yüksekliği 4.5  metreyi geçmemek üzere, tek kat olmak şartıyla günü birlik hizmet verecek tesislerin ( Cafe, lokanta vs. ) dışında bir şey yapılamaz.

VALİNİN  İSRARLA İMAR TADİLATI TALEBİ NEDEN OLDU ?

Ama her nedendir bilinmez yer şahsa geçtikten sonra bile, benim de Meclis üyesi olduğum dönemde, valilik tarafından,  buranın plan değişikliği talepleri hiç durmadı. Bu gün geldiğimiz noktaya baktığımda, basında bu binanın kaçak olduğu, yıkım kararı olmasına rağmen, inşaatın devam ettiği haberlerini okuyoruz.

Yazık değil mi ? Hem Ümit vad edip milyonlarca para harcatılan vatandaşa yazık ettiler, hem yasalara rağmen kiralanmış alanı  geri alıp, hayata geçecek olan projeyi yazık ettiler, hem de okul yapıldığı takdir de etrafındaki bütün bölgeye kilit vurdurmak için anlaşılmaz bir gayret göstererek, Yalova’ya yazık ettiler.

PAZARLAMAYA KALKMAYIN

 Olmayacağı baştan beri belli, imkansız bir proje ne duruma geldi, şimdi dere ağzı ne olacak ? Bu yüzden günü birlik fantezi inatlarından lütfen vazgeçin, 1-2 milyonluk tadilatları proje diye pazarlamaya kalkmayın.

Gelin, inat etmeyin, dere ağzını kurtaralım. Orada Belediyenin, YASKİ’nin Köylere hizmet götürme birliğinin, Kızılay’ın, Öğretmen Evinin ve GARDEN AŞ. nin kiraladığı alanlar var. Hemen karşısında Ticaret Odası yapılıyor. Arkanız da iktidar gücü var, bu kurumları bir araya getirerek hepsinin taleplerini ve beklentilerini dinleyerek, özellikle Yalova’nın faydalanacağı çiçekçilik ve tarım başta olmak üzere tüm sektörler de çevremizdeki büyük metropollere ve Türkiye’ye hizmet verecek TURİZM, KONGRE ve FUAR MERKEZİ’ni bu bölgede kuralım. Limanı ile, yeşili ile, hazır içinde bulunan sektörü ile daha uygun yer bulamayız."dedi.

 Salman döneminde Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunuldu

Vefa Salman döneminde tüm risklere rağmen bu konuda ısrarcı olan ilgili kuruma yaptıkları işi ruhsatlı olarak yapmaları hususunda uyarılar  yapıldı. Fakat ilgililer uyarıları dikkate almamakta ısrarcı oldu. Yalova ili mücavir alanı sınırları içinde her kim ki esaslı bir tadilat yaparsa tadilat ruhsatı almak zorunda. İmar barışından yararlanarak almış oldukları yapı kayıt belgesi mevcut durum için alınır. Sonrasında yapılacak her türlü esaslı tadilat ruhsata tabi. Ve bu ruhsatta Yalova Belediyesi tarafından verilmektedir. Kanunlara yönetmeliklere uyulması hususunda birçok kez yapılan uyarılara uymayan ilgili kurum ve şahıslara belediye cezai  işlem uygulanmış kendileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu.

Mahkeme ruhsat verilmesi konusunda bağlayıcı bir karar vermemekle birlikte Yalova Belediyesine bu yapının geçmişe yönelik bir hakkının olup olmadığının bilgisi soruldu. Günübirlik tesis alanı olan bu bölgedeki özel okul için belediyeye müracaat edildiğinde, gerekli inceleme yapılmış ,bu yapının özel okul yapılmaya uygun olmaması nedeniyle talep ret edilmişti.

İddiaya göre,  İstinat Mahkemesi karar da, belediye ruhsatını  ret ederken bu yapının geçmişe yönelik bir hakkının olup olmadığının değerlendirilmesini buna göre karar verilmesini istemişti. Geçmişe yönelik yapı ruhsatı, iskanı, tapusu gibi hiçbir resmi belgesi olmayan bir soğuk hava deposu dolayısıyla geçmişe yönelik hiçbir hakka sahip değil.

Valiliğin de konu ile ilgili belediyeye  verdiği görüş yazısında burada tadilat ruhsatı verilemeyeceği, deponun eğitim tesisi olarak kullanılamayacağı açıkça belirtildiği Salman döneminde açıklanmıştı.

BALIK HALİ OLACAK YER

Yalova belediyesi İmar planlarda günü birlik turizm alanı olarak işlenen ve yetkililerin,siyasilerin üzerine düşen görevi yapmadığı Yalova balık hali alanı içinde olan bu binanın kaçak olarak okul yapmak istenmesi ve inşaatta izinsiz olarak onarım yapması ,Yalova da tepkilere neden olmuştu..

Siyasilerin ve İl yöneticilerin kulak arkası ettiği balık hali yapılacak alanın eski Yalova valisi Cebiroğlu'nun baskıları ile Yalova belediyesinin elinden alınan eski buzhane binasının olduğu alan, Yalova ekonomisine canlılık getirmesi  beklenen Balık Halinin ana binası olarak düzeltilecekti.  Yalova belediyesine ayda bir milyon lira gelir getirmesi bekleniyordu...

Buraya gelecek her bir kabzımalın yanında 100 ile 150 personel çalışması,günde en az 2 ile 3 bin kişinin gelmesi, ekonomiye çok büyük bir katkı sağlayacağı, en az büyük ölçekli 100-150 tekne burada konaklayacağı, Yalova için ciddi anlamda istihdam sağlaması bekleniyordu.

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.