Yukarı Çık
.
15 Ekim 2019 Salı 21:16:14
983 kez okundu.
Tren yoksa niye yapıyorsunuz?.Mesafe aynı....

Yıllardan beri.... yapıldı...yapılacak ve ihaleye çıktı haberleri yayınlanan  Yalova-İzmit Otoyolu Projesi için 5 adet alternatif güzergah belirlendi.Kocaaeli Büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerin güzergah revizyon taleplerinden en uygun olanı KGM tarafından onaylandı.Düz bir güzergahta bulacak olan yola, yine İstanbul,Kocaeli,Yalova,Bursa'yı bağlayacak olan tren yolu yapımı yine akıllara gelmedi.

RANT YOLU OLUYOR

Proje planlanmasından sonra güzegah üzerindeki arazilerde büyük artmalar meydana gelirken istimlaklerde çok kişinin mağdur olacağı iddia edildi. Otoyolun yeni belirlenen güzergahının Yalova geçiş yerleri ise Gacık, Laledere, Kılıç, Taşköprü, Kabaklı, Denizçalı, Dereköy, İlyasköy ve Fevziye olarak belirlendi.

Belirlenen ana güzergah ve alternatif güzergâhları kapsayacak şekilde hazırlanan ÇED Başvuru Dosyası 2015 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunularak projenin ÇED süreci başlatılmıştı. Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), alternatif güzergâh belirleme çalışmalarının devam ettiği belirtince projenin ÇED süreci iptal edilmişti.

Daha sonra yapılan çalışmalarda ise Yalova-İzmit Otoyolu Projesi için 5 adet alternatif güzergâh belirlendi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin güzergah revizyon talepleri de değerlendirilerek bu alternatif çalışmalardan en uygun olanı seçilerek KGM tarafından onaylandı. Projeye göre, Yalova-İzmit Otoyolu güzergâhı, Yalova Bağlantı Yolunun bitiş kilometresinden başlayıp, Kocaeli TEM Otoyolu üzerinde planlanan Tepetarla kavşağına bağlanacak.

18 KM YALOVA DA

 Yalova-İzmit Otoyolu ana güzergahının toplam uzunluğu yaklaşık 65 kilometre olacak. Proje kapsamında yaklaşık 7.304,019 metre uzunluğunda Taşköprü bağlantı yolu ve yaklaşık 5.600,948 metre uzunluğunda D100 Bağlantı Yolu planlandı. Bağlantı yollarının toplam uzunluğu yaklaşık 12,9 kilometre.

 Planlanan Yalova – İzmit Otoyolu (bağlantı yolları dahil) yaklaşık 77,9 km uzunluğunda olup, yaklaşık olarak 18,8 kilometrelik kısmı Yalova, 59,1 kilometrelik kısmı ise Kocaeli sınırları içerisinde kalacak. Yalova-İzmit Otoyolu, Kocaeli’de Karamürsel, Gölcük, Başiskele ve Kartepe ilçeleri sınırlarından geçecek. Projenin maliyeti ise 500 milyon lira olarak hesaplandı. 

KABUL EDİLDİ

 Yeniden hazırlanan son şekli verilen ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunarak nihai kabul edildi. Komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde ve Bakanlıkta on gün süreyle halkın görüşüne açıldı Bakanlık halktan gelen görüşler ışığında rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanmasını, ek çalışmalar yapılmasını ya da İnceleme Değerlendirme Komisyonunun yeniden toplanmasını isteyebilecek. Bu süreç içerisinde Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na müracaat edebilir. 
 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.