Yukarı Çık
.
13 Ekim 2019 Pazar 10:45:33
731 kez okundu.
SADECE 3 AY İŞ YAPIYORUZ

Yalova meydanda toplanan Taksici esnafları belediyenin taksi plakası tahdidine tepki gösterdiler. Bu konuda kendilerine hiç fikir sorulmadığını belirten Taksici esnafları bu karardan acilen dönülmesi gerektiğini vurguladılar.

Yalova belediyesi bu konuda resmi bir açıklama yapmazken ,alınan bilgiye göre bir üniversite raporunda Yalova'daki taksi sayısının yeterli olmadığı belirtildi.Yine alınan bilgiler arasında yılbaşından önce 40 yeni plakanın ihaleye çıkartılacağı öğrenildi.

60Yeni plakanın ihaleye çıkartılacağını öğrenen taksiciler bu duruma isyan ederek," Biz senede sadece topu topu 3 ay para kazanıyoruz.Diğer 9 ay ise belki günü kurtarırız diye yağmur yağmasını bekliyoruz" dediler.

Cumhuriyet 15 Temmuz meydanında toplanarak bir açıklama yapan , S.S 1 No’lu Taksiciler Kooperatifi  Başkanı Sedat Kılavuz, “Son günlerde kamuoyunda bahsedilen Yalova Belediyesinin Ticari Taksi Plaka ihalesine çıkacağı konusunda taksi esnafı olarak kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

1 No’lu Ticari Taksi Kooperatifi olarak şehrimize uzun yıllardır her koşulda bin bir zorluk ve fedakarlıkla hizmet ettik ve etmeye devam edeceğiz. Ancak son günlerde Yalova Belediyesi tarafından ticari taksi plakası ihalesi yapılacağı söylentileri hakkında yönetim kurulu ve üyelerimizle birlikte geçtiğimiz günlerde Belediye Başkanımız Vefa Salman’ı ziyaret ederek konu hakkında görüş alış verişinde bulunduk. Göreve geldiği günden itibaren taksi esnafının sıkıntılarını bilen ve bu konuda istişare halinde olduğumuz başkanımız, kamuoyunda dolaşan taksi plakası ihalesinin gündemlerinde olmadığını bizlere iletmişlerdir.

BİZ ZATEN ZOR GEÇİNİYORUZ

 Taksi işletmeciliğini bizler gibi ekmek davası olarak görmeyen, ailesinin geçim kaynağını gece gündüz demeden her koşulda direksiyon başında halka hizmet eden bizler yerine, kişisel rantları uğruna her türlü ilişkilerini kullanarak gündeme getirenler olmuştur.

Yalova’mız her geçen gün büyümekte ve bizlerde halkımızın ulaşım talebine cevap vermek adına kendimizi yenilemek ve geliştirmekteyiz. Ancak 2005 yılında yürürlüğe giren 5393 sayılı belediye kanunundan sonra ilimize hizmet etmek amacıyla verilmiş olan 80 adet ticari taksi plakasında ilave olarak gerek ilçe, gerekse belde belediyelerimizin ticari taksi plakası vermeleri sonucunda ilimizde hizmet vermekte olan ticari taksi sayısı yaklaşık 170 civarında bulunmakta olup henüz ticari taksi plakası bulunmayan belediyelerimizin de önümüzdeki süreçte tahsis edebilecekleri plakalar göz önünde bulundurulunca bu sayının 200 ve üzeri olması kaçınılmazdır.

İlçelerin zaten taksileri var

Yalova ilinin yıllara göre nüfus artış hızı TÜİK rakamlarına göre (2010 – 2018 arası) %28,7, Merkez ilçe %27,1 olmakla beraber taksi işletmeciliğinde sayı %100 ün üzerinde bir artış göstermiştir. Hal böyleyken bizler geçmişte tüm il sınırlarında yapmış olduğumuz hizmeti ancak Yalova Belediyesi sınırlarında yapabilir hale gelmiş ve ayrıca geçmişte şehir içerisinde hizmet vermekte olan 40 kadar M plakalı minibüsün aynı yasal zorunluluklar çerçevesinde 167 adet M plakalı minibüse çıkmış olması da taşımacılık faaliyetlerinde biz taksi esnafının aleyhine bir durum oluşturmuştur. Ancak bizler bu olumsuz gelişmelere rağmen ekmeğimize sahip çıkarak şehrimizin yöneticileri ile birlikte hizmet etmeye devam ettik ve edeceğiz.

KIŞIN AÇIZ

Yalova’mız da her esnafın olduğu gibi işlerimizin yoğun olduğu yazlık sezonumuz 1,5- 2 aydır. Esnafımız bu süreçte taksicilik hizmetlerinde her hangi bir aksamaya neden vermeyecek şekilde planlama ve koordinasyon içerisinde çalışmakta olup özellikle şehir içi trafiğin yoğun olduğu dönemlerde bile her hangi bir aksamaya sebebiyet vermemiştir. Kısa olan yaz sezonunun sonunda tüm esnafımızda olduğu gibi taksi esnafı olarak bizlerde olumsuz etkilenerek duraklarımızda uzun süre beklemekteyiz.

1 GÜN DURAKTA BİZİMLE OLUN

Bazı çevrelerin hiç bir bilimsel çalışma veya ölçüm metoduna bakmaksızın ya da esnafımızın 12 aylık halini görmezden gelip 1,5-2 aylık yaz sezonundaki yoğunluğa bakarak rant çığırtkanlığı yapmasını ve buna çanak tutan iradeleri kış ayında 1-2 günlerini bizlerle birlikte duraklarımızda vakit geçirmeye ve gerçeğin çıplak yüzüyle tanışmalarını istiyoruz.

Bizler Yalova Belediye Başkanımız Vefa Salman’ın da dediği gibi her zaman Yalova esnafının arkasında olacağına, esnafımızın rant çevrelerine karşı duruşunda Şehrül-Emin olduğunu göstermesini beklemekteyiz” dedi.

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.