Yukarı Çık
.
12 Ekim 2019 Cumartesi 12:55:56
577 kez okundu.
12 GÜNDEN SORUMLULARDAN CEVAP YOK.....

Silivri açıklarında meydana gelen deprem sonrası,Yalova çevresinde yaşayan insanların panik yapıp bazı ailelerin korkudan çocuklarını okula göndermemesi üzerine, 12 gün önce Yalova'daki yöneticilere "Yalova'daki Okulların durumu ne ?"diyen İYİ Parti İl Başkanı  Erol Tatar'ın sorularına hiç bir yönetici cevap veremedi...

Gayri Resmi kaynaklardan alınan bilgiye göre,Yalova'daki okulların ne zaman yapıldığı,kaç yıllık olduğuna dair hiçbir kayıt bulunmuyor.

Oysa Yaşları ilerlemiş Yalovalılardan alınan bilgiye göre,Zübeyde Hanım İlk okulu 40 sene önce ,Atatürk okulu,( 1951 yapılmış ve güçlendirme yapılmamış),700 yıl Osmangazi,Yalova Lisesinin eski binası(40 Yıl )Üstü ve güçlendirme yapılmamış),Saffet Çam İlk okulu (53 yıl önce yapılmış...Güçlendirme yapılmış).Öğretmen Yusuf ziye 40 yıl üstü ama güçlendirme yapılmış.

Diğer taraftan İlçelerde yapılan okulların ne durumda olduğu ise kafalarda soru olarak kalıyor.

İşte bu durum karşısında kendisine çok sayıda veli aradığını söyleyen İYİ Parti İl Başkanı Erol Tatar," Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 ilk deprem sonrası yaptığımız basın açıklamasında Yalova milli Eğitim Müdürlüğüne ve Yalova valisine Yalova’daki okulların durumuyla ilgili soru sormuş ve cevap istemiştim.

12 GÜNDÜR SES YOK

Bu soruları 12 gün önce sordum.Veliler okullar hakkında açıklama yapmayınca çok sayıda Yalovalı partimiz arayarak biz sordu.Ben bu soruyu sorduktan sonra Yalova merkezli irili ufaklı 20 deprem oldu. Uzmanlar Yalova açıklarından geçen, yüz yıllarca önce kırılmış,%90 stres içindeki fay hattına dikkat çekerken,Ne Valilik,Ne Milli Eğitim Müdürü çıkıp ta okullar hakkında açıklama yapmamıştır.

ELDE KAYITMI YOK ?

Yalova’da eğitim hizmeti verilen okullarımızın depreme karşı ne durumda olduklarıyla İlgili kamu oyunu ve öğrenci velilerini bilgilendirmelerini gerektiği konusunu gündeme getirmiştik. Ne yazık ki şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmadıklarını görüyorum. İstanbul’da hasarlı 26 okulun 19 nun 1999 depremi sonrası yapılması çok manidardır Yalova’da tüm okullarda yapılan güçlendirme bilgilerinin basın yoluyla Yalova halkına açıklanmasını iyi parti olarak ivedilikle istiyoruz . Bir örnek vermek gerekirse merkezde bulunan Atatürk ilk öğretim okulunun yapılış tarihi 1958 dir bu güne kadar sadece boya ve basit tadilatlar yapılmıştır . Yine Yalova lisesi binasının bir bölümü depremden önce yapılmış.. Örneklerimiz çoğaltılarak sayılabilir . İnşallah  yaşadığımız 4 şiddetindeki depremin bir uyarı olacağını düşünüyorum.Eyer yine bir cevap alamazsak konu ile ilgili valiliğe bir dilekçe ile baş vurup gerekli cevabı almaya çalışacağız.Yalova'daki 1999 deprem öncesi yapılmış okulların çoğunda deniz kumu kullanıldı.Bunu yaşı ilerlemiş her Yalovalı bilir.

İlçelerde ve köylerde de durum aynı çoğu 1999 depreminde yapılmış..İnceleme sadece sıvadaki çatlaklara bakılarak olunmamalı..."dedi

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.