Yukarı Çık
.
1 Ekim 2019 Salı 21:30:38
428 kez okundu.
Okullar ne durumda ?

Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 kuvvetindeki depremde bazı okul,hastane ve resmi dairelerde hasar meydana gelirken İYİ Parti İl Başkanı Erol Tatar Yalova'daki okul ve resmi daireleri gündeme getirerek," Yalova'da okulların durumu ne " diye sordu.

İYİ Parti İl Başkanı Mimar Erol Tatar sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada,"  Perşembe günü Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki deprem yine büyük korkumuzu hatırlattı . 17 Ağustos 1999 da yaşamış olduğumuz büyük deprem daha hafızalarımızdan silinmedi .o günden bu güne ne yaptığımızı da sorgulamamız gerektiğini hatırlattı .

Yalova'mızda yıkılan yüzlerce bina ve kaybedilen 2500 can kaybımız oldu.Ağır hasarlı bulunup yıkılan binaların yanında orta hasarlı tespit edilip güçlendirilen yüzlerce bina. Az hasarlı denilip ufak tefek tamiratlarla içinde oturulan binlerce bina var.

Şimdi bunların çoğu yalıtım ile makyajlanıp,süslendi.Dışarıdan gören sağlam zanneder.Şimdi olası bir Marmara depreminde ne gibi bir durumda olacağı bilinmeyen bu binalarda insanlarımız oturmaya devam ediyorlar . Kentsel dönüşümse Yalova’da sözde kaldı .

Bugün Bahçelievler Bağlarbaşı,Rüstempaşa ve Fevzi Çakmakta mahallelerinde  binlerce bina 40 , 50 yıllık olup beton ömrünü doldurmuş vaziyette. Bu binalar bu gün yürürlükte olan yönetmeliklere göre yapılmamış.

1999 depreminden önce yapıldı.

İstanbul'da çok sayıda okul hasarlandı ve kapandı.Öğrenciler başka okullara nakil ediliyor.Yalova da merkezde çoğu okul  17 Ağustos depremini gördü.Kaçı güçlendirildi. Yine buradan ilgili kurumlara soruyoruz. Yalova’daki kaç okul dönüştürüldü .  Kaç okula hiç bir işlem yapılmadı.Kamuoyuna açıklasınlar.Şu anda riskli olup eğitim yapılan okul var mı.?  Bunları bilmek tüm öğrenci velilerinin hakkıdır .Sonuç olarak diyoruz ki ayak sesleri duyulan büyük depreme korkarız ki Yalova olarak yine hazırlıksız yakalanacağız .Artık zaman laf değil icraat yapma zamanıdır .Deprem sadece İstanbul'da olmayacak.Olası deprem yine Yalova açıklarında olacak.Yani tehlikenin göbeğinde Yalova var.Merkezdeki okulların büyük bir bölümü çok eski bina.Resmi binalarda aynı durumda.Bu binalar incelendimi.? İncelendi ise durumları ne.?. Tüm yetkilileri İYİ Parti olarak göreve çağırıyoruz . Milli Eğitim ve valilikten okullarımızın durumuyla ilgili bilgilendirme bekliyoruz.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.