Yukarı Çık
.
5 Ekim 2018 Cuma 13:32:15
736 kez okundu.
Vatandaş eksik gramajlı ekmek satanların açıklanmasını istiyor

Başkan Erdoğan'ın belediyelerden denetlemeleri arttırması istenirken,Yalova belediye zabıtaları fırınlarda yaptığı denetimlerde bazı fırınlarda eksik gramajlı ekmekleri tespit ederek,bu firmalara uyarı yaptı,tutanak tuttu.

Yalova Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri gerçekleştirdiği fırın ve marketlerdeki ekmek gramajı ve etiket denetimlerde  ekmek gramajının standartlara uygun olup olmadığı kontrol etti.  Ekmeklerin hassas teraziyle gramaj kontrol edildi.Vatandaşların yoğun olarak tercih ettiği marketlerde ekmek gramajı kontrolü yanı sıra etiket kontrolleri de gerçekleştirildi.Yalova Belediyesi Zabıta Müdürlüğü yönetiminde gerçekleşen kapsamlı denetimlerde belirlenen gramajın (250 gr) altında ekmek satan fırın ve marketlere gereken uyarılarak yapılarak tutanak tutuldu.Yapılan gramaj ve etiket kontrolleri dışında hijyen, temizlik, katkı maddeleri ve işyeri ruhsatı kontrolleri de gerçekleştirildi.

HERKES SESİNİ BİZE YÜKSELTİYOR

Yalova'da bazı fırınlarda eksik gramajda ekmek satıldığı belediye tutanakları ile tespit edilirken,Yalova fırıncı esnafı Mehmet Yıldız, sektör temsilcilerinin zor durumda bırakıldığını dile getirdi. Yıldız, yaptığı açıklamada, "Son aylarda yapılan zam furyası ile birlikte ekmek maliyet girdilerine yapılan aşırı artışlar maalesef bu mesleği yapan sektör temsilcilerini zor durumda bırakmıştır" dedi..

YAPAN BELLİ..NEDEN BİZ ?

Vatandaşın ekmeğine göz dikenler ortada. Adres ve isimleri de belli. Mücadele yapılması gereken kurum ve kuruluşlar, onlardır. Değirmenci %38 zam yapıyor, kimsenin gıkı çıkmıyor. Poşetçi %100 zam yapıyor, kimse ses çıkarmıyor. Doğalgaza daha önce yapılan zamları saymıyoruz, bir kaç gün önce konutlara %10, ticari işletmelere %18 zam yapılıyor, hiç kimsede tık yok! Keza mayaya zam gelince durum aynı.

Son aylarda yapılan zam furyası ile birlikte ekmek maliyet girdilerine yapılan aşırı artışlar maalesef bu mesleği yapan sektör temsilcilerini zor durumda bırakmıştır. Yaklaşık iki buçuk yıldan beri Yalova’da 250 gr. 1,25_TL'ye satılıyor. Ekmeğin maliyet artışlarına bakıldığı zaman bugün itibarı ile un fiyatları 75 TL'den 115 TL'ye çıktı.  Zam oranı yüzde 52. Maya fiyatı 40 TL'den 55 TL'ye çıktı. Zam oranı ise yüzde 37,5. Poşet 7 TL'den 14 TL'ye çıktı ve zam oranı da yüzde 100. Susam 8TL'den 16 TL'ye çıktı. Zam oranı da yüzde 100. Diğer giderlere de asgari yıllık enflasyon oranında zam geldi" sözlerine yer verdi.

BAKANI ANLIYORUZAMA...

Sayın Bakan’ın bu kaotik ortamda fırsattan istifade ederek keyfi zam yapanlara çıkışını anlıyoruz. Haklı da buluyoruz. O konuda halk ile beraber bir vatandaş olarak biz de Sayın Bakan’ın yanındayız. Fakat bu şartlar altında, yukarıda gösterdiğimiz haklı gerekçeler ışığında, fırıncı esnafının talep etmiş olduğu makul zam isteğine itiraz ederek, fırıncının günah keçisine dönüştürülmesine de, asla rıza gösteremeyiz.

BAKANA SESLENİYORUZ

Yukarıda belirtilen rakamlar, uzun yıllardan beri fırınlarda kullanılan ham maddelerin, direk fabrika ve ya birinci elden alınan ürünlere ait olan ve Ticaret Sanayi Odası'na verilen, ekmek maliyet hesabına esas teşkil eden, fatura bazlı fiyatlardır. Fakat maalesef üzülerek görüyoruz ki, Sayın Bakan’ın yakınında bulunan, başta TUSAF (Türkiye Un Sanayicileri Federasyon) başkanı olmak üzere, bir takım zevatlar, hükümete ve Sayın Bakan’a şirin gözükmek için un ve diğer ham madde girdi fiyatlarını düşük göstermeye çalışmaktadırlar. Sayın Bakan da, bu kişilerin sözüne binaen, ekmeğe zam yapma teşebbüsünde olan fırıncıyı, basın-yayın yoluyla, “Kimse milletin ekmeğine göz dikmesin.Sayın Bakan’a buradan sesleniyoruz ve aynı zamanda şikayette bulunuyoruz. Vatandaşın ekmeğine göz dikenler ortada. Adres ve isimleri de belli. Mücadele yapılması gereken kurum ve kuruluşlar, onlardır. Değirmenci %38 zam yapıyor, kimsenin gıkı çıkmıyor. Poşetçi %100 zam yapıyor, kimse ses çıkarmıyor. Doğalgaza daha önce yapılan zamları saymıyoruz, bir kaç gün önce konutlara %10, ticari işletmelere %18 zam yapılıyor, hiç kimsede tık yok! Keza mayaya zam gelince durum aynı. Ama sıra fırıncıya geldi mi, kıyamet kopuyor.

'Madem zam yok; niye 3 ay erteleniyor?

Önümüzde yıllarda fırıncılık sektörünün biteceğini söyleyen Yıldız, "Bu durumda, önümüzdeki yıllarda bu sektörde bulunanları çok zor günlerin beklediğini görmeliyiz. 30 yıldır bu sektörde bulunan bir kişi olarak tek endişem; çok meşakkatli olan bu mesleği, bir ibadet aşkı ile severek yapan kişilerin, meslekten çekilmesi, çok kıymetli olan bu mesleğin, ehil olmayan kişilere terk edilmesi ve düzenin bozulmasıdır. Ayrıca Sayın Bakan’ın söylemiş olduğu 'yılbaşına kadar üç ay daha ekmeğe zam yok” sözü, izaha muhtaç olmakla birlikte, bize de çok manidar gelmektedir. Gerçekten, yukarıda belirtildiği gibi, ekmeğe giren ham madde ve giderlere, gösterilen miktarda zam gelmiş ise niçin fırıncının zam alması keyfi olarak 3 ay daha beklemesini istiyorsunuz? Gelmemiş ise, o zaman, 3 ay sonra zam yapılmasına ne gerek var. Gerekçe ne olabilir? Sayın Bakan’ın bu sözünün de, kendi içinde tutarlılık olmayan bir davranış olduğunu görüyoruz. Son olarak, burada, bir görev de fırıncılar olarak bize düşüyor. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde haklar kanunla belirlenir. Bazı illerde olduğu gibi hiç kimse bizden kanunsuz bir eyleme girişmemizi beklemesin. Ama yasal zeminde, haklı olan mücadelemizi hukuk çerçevesinde, sonuna kadar sürdüreceğimizden de hiç kimsenin kuşkusu olmasın" dedi.

AÇIKLAYIN

Öte yandan Yalova da bazı tam buğday ekmekler 1.50 kuruştan 2.00 liraya çıktı.diyen vatandaş ise," 250 gramlık ekmeklerin haricinde bazı ekmekler yapılıyor.Bunlarında gramajı ve fiyatları açıklanmalı.Yalova belediyesinin yaptığı denetim de bazı fırınlarda satılan250 gramlık ekmekler 228 gram olarak satıldığı tespit edilmiş.Belediye bu fırınlar teşhir edilmeli. Zor şartlarda yasa ve yönetmeliklere uyan ve  gramajla oynamayan fırınlar da tövmet altında tutulmuş oluyor.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.