Mavi oldu ise neden patladı

07 Ağustos 2021 09:36
Mavi oldu ise neden patladı

Nasıl oluyor...

Yalova Sağlık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada aşılama çalışmalarında Yalova, 1. doz aşılama oranında %75 oranına ulaşarak aşılama haritasında mavi renge dönüştüğü açıklanırken Sağlık Bakanlığının 24-30 Temmuz'da her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıklamaları ile kafalar karıştı.

Bu verilere göre Yalova’da ki hasta sayıları hızla artmaya devam ediyor. Türkiye’nin nüfusu ve yüz ölçümü en az illerden olan, Türkiye’nin vaka sayısı en çok iller arasında 28.sırada bulunuyor.

Bakanlığın verilerinde 100 bine göre 161.20 oldu ve rakamsal sayı ise, bir haftada yeni vaka 483 kişi oldu. Oysa Yalova’nın yaz aylarında nüfusu 600 üzerinden hesaplanırsa bu rakam 966 olduğu iddia edildi.

HEM MAVİYİZ HEMDE VAKA SAYISINDA 28.

Aşı olma sayısında Mavi’ye dönüşüm olurken yeni vaka sayılarının da %100 artması kafaları karıştırdı.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Yalova’da 6 Ağustos 2021 tarihi itibariyle toplam 321.531 kişi covit aşısı vurulduğu belirtildi .

Yalova'da aşılamada 1. doz aşı olanların sayısı,160.772, ikinci doz aşı olanların sayısı 125.619 olurken,3 doz aşı olanların ise 35.140 olmak üzere toplam 321.531 doz aşı olundu.

Yalova İl Sağlık Müdürü Dr. Emrah Eray yaptığı açıklamada "  Yalova'da yürütülen covid-19 aşılama çalışmalarında bugün itibariyle en az 1 doz aşı olan vatandaşlarımızın oranı % 75'e ulaşmış ve Yalova’mız hak ettiği renk olan mavi ile buluşmuştur.

Bu başarı Sayın Valimizin himayelerinde büyük özveri ve gayret ile çalışan sağlık ordumuzun başarısıdır. Göstermiş oldukları emeklerden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum." Dedi.

Bu açıklamada bir tutarsızlık var diyen vatandaşlar,” Sağlık personelini özverili çalışmalarından dolayı kutluyoruz. Âmâ bir yerde yanlışlık var. Hem aşı olma oranı arttı diyoruz. Hemde Yalova daki yeni vaka sayısında %100 lük bir artış var. Bu nasıl oluyor.?

Aşıda maviye döndük diye övünülürken neden küçük bir ilde vaka sayısında patlama var.?...Yeni vakalar genç kesimde olduğu veya aşılarını tamamlanmamış kişilerde olduğu belirtiliyor. Bu insanlarımız neden ikna edilmiyor. Veya aşı olmaya teşvik için neden bir şeyler yapılmıyor.?

Örneğin Kafeler sokağındaki oturan gençlere gidip ,neden teşvik edilmiyorlar.? “dediler.

 

 

 

Kaynak : www.bolge.com.tr
Etiketler: korona

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle