Kral değil...krallar çıplak

Son Güncelleme : 01.04.2021 10:04

Korona…Korona….dünyanın ağzından düşmeyen bir kelime…..Ben koronayı yıllar evvelinden bilirim…O zaman gençtik…Taaa…30 sene evvelinden…O zaman da korona vardı…Yeni bir şey değilKorona…Korona….dünyanın ağzından düşmeyen bir kelime…..Ben koronayı yıllar evvelinden bilirim…O zaman gençtik…Taaa…30 sene evvelinden…O zaman da korona vardı…Yeni bir şey değil…

Yolcu gemisinde çalışıyordum… Her hafta Meksika’nın Cosumel adasına giderdik… Geminin karşısında Hilton otelinin yonca görüntüsündeki havuzunun ortasında bir bar vardı. Etrafta huri gibi gezen bikinili kızlar dolaşır… Ellerinde korona ile salına salına havuz etrafında gezerlerdi. Saatlerce çalışmanın karşılığında birkaç saatlik paydosta bu havuza koşa koşa gider, mayomuzu giyer, havuzun ortasındaki bara kadar yüzer barmene çek bir korona derdik.

Dedim ya ben korona ile 30 yıl önce tanıştım…Daha geçen seneye kadar korona benim için bira demekti…Gençken bira olarak hep onu içmiştim. Dedi ya gençlikte hatalarımız oldu ama o zaman Korona(Corona) kulağa hoş gelen bir kelimeydi…Eminim ki bu bira firması reklama artık para ödemesine gerek kalmadı..Koronayı  artık 7 den 70’e  her kez biliyor.. Reklamın iyisi kötüsü olmaz…Dünya da şimdi en çok konuşulan korona…Ben artık koronayı sevmiyorum…Çok sevdiğim dostlarımla helalleşmemi engelledi.

HELALEŞEMİYORUZ

Artık torunlarımla, komşumla görüşemiyorum…

Sokağa çıkmaya korkuyorum. Yolda bir dostum durdurup konuşacak diye korkuyorum…

Dostlarımla aramıza artık eskiden çok sevdiğim korona girmişti.

Eyy..Korona, korona ,sevdiklerimi, helalleşemediklerimi, Cenaze namazını kılamadığım kardeşlerimi geri ver…Artı seni sevmiyorum…

YALOVA’daki ÇIPLAK KRALLAR….

Yalova hep deriz Ya…Marmara’nın incisi, Doğası ile bir cennet. Yüz ölçümü 166,9 km²,2020 verilerine göre nüfusu: 276.050 Çoğu ilin bir ilçesi büyüklüğünde. İlçeleri ise Çoğu şehrin mahallerinden çok çok az nüfusuna sahip.

Küçücük bir avuç içi kadar kasabadan bozulma bir ili, 1 vali,3 vali yardımcısı 5 kaymakam yönetiyor…Güvenlikte  ise polis gücünün sayısı, tam olarak bilmiyorum ama eski verilerde 1000 civarındaydı…

KENDİ KUARALINIZI KENDİNİZ KOYUN

Bunları neden yazıyoruma gelince …Maalesef  bu şu an nefret ettiğim Korona’da sınıfta kaldık. Ben kalmadım…Yönetenler kaldı. Ben onların koyduğu kurala değil, onlarınkinden daha katı olan ,kendi kurallarıma uyguluyorum.

Bahçemin kapısında gelenlere HES Uyguluyorum. Ha… yemezler… sizin söylediğiniz HES  rakamlarına  değil(Ne malum başkasının rakamlarını verebilirsiniz) telefonunuza konan uygulamaya bakıp, birde yeni nüfus kağıtlarına bakıyorum. Ziyaretçi yasak..Fazla israrcı olurlarsa bende korona var derim kurtulurum… 

HALA DEVLET SIRRI GİBİ

Bu işin başından beri ilimizde olan vakalar hep saklandı. Koronadan kaç kişi öldü?…Bilinmiyor. Daha düne kadar vaka sayısını Yalova’yı idare edenlerden alamadık. Hatta bazı yöneticiler kendileri hastalandıklarını sakladılar.

Karantinada olması gereken günlerde lokanta,berber,butik açılış kurdelelerini kestiler…Sonra ne mi oldu? O yönetici ile yan yana kurdele kesenlerin hepsi koronaya yakalandı…

Diğer il valilileri, İl Sağlık Müdürleri vatandaşlarını bilgilendirirken bizimkiler salla başını al maaşını yaptılar…Koronadan vücudu iflas edip bu dünyadan göç Edenler, "ya kalpten, ya solunum sorunlarından yada organ yetmezliğinden göç etti".. dediler..Nuh dediler peygamber demeyip Koronadan öldü demediler..…Hiçbir zaman doğruları öğrenemedik…Halende öğrenemiyoruz. Sanki saklanan devlet sırrı…Olmuyor…olmuyor..

İnsanlar koronayı hala bir bira ismi zannediyor… Sokaklar evde karantinada olması gerekenler ile dolu…

Ha yeni yasaklar gelmiş… İnanmıyorum. Lafta yasaklar. Yeni gelen ne ?…Cumartesi yasağımı? O zaten bir ay öncesinde vardı. ”Kafelerde ve lokantalarda bir masada 2 kişiden fazla oturmayacak” dediler…

Hikaye….O yasağı koyanlar tebdili kıyafet yapsınlar da sokakları gezsinler…Kafeler sokağa giriş çıkış kontrolü koydular…Doğru karar…Daha evvel başlamalıydı…Sokağın 3 girişi+ Balkan pasajı girişi var…Ama kontroller gereği gibi yapılmıyor…Yapılsa da değişen bir şey yok…Gençler yine koronayı seviyor…kucak kucağa…Esnaf çaresiz…Müşteriye kuralları uygulasa. Ayda 5-9 bin arasındaki kiraları çıkartamayacak(Bu asıl kira bedeli. Ne gösteriliyor bilemem)..O insanlar açım açım diye bağırıyor.

Nerde Devlet baba.?

Neden bu felaket günlerinde vergileri ve sigortaları, kira stopajlarını faizsiz, ileriki tarihlere atmıyorsunuz? Neden şu meşhur müteahhitlerin, hava alanı işletenlere uygulanan kıyaklar… Neden onlara yapılanların onda biri esnafa yapılmaz?

Dedik ya Yalova, Yalova dedikleri İstanbul’un ilçelerinden küçük ama Yasalar, yönetmelikler uygulanmıyor. Bir şeyler çıkartıyorlar gerisi gelmiyor. Caydırıcılık yok… Yürütme zayıf…Göstermelik, haberli denetleme olmuyor…Allahınızı severseniz  söyleyin. Haberli denetim mi olur?

Tebligatları yapanlar bile toplu yemek programları yapıyor… Belediye başkanlarının makamları her gün yol geçen hanı gibi…İpini koparan eline bir buket çiçek veya bir teneke parçası alıp makamlarda poz veriyorlar…Ha…o pozların çoğu da yüzleri gözüksün diye maskesiz.

Partiler binlerce insanı Ankara’da topluyor…Sonra bir beyefendi çıkıyor” Yataymış, dikeymiş lafları yapıyor” yersek TABİ..

İl’lerde ise siyasiler birbirini ağırlamaktan yorgun düştü…Her gün maşallah ziyaretler bitmiyor..

Ya siz değilmisiniz ? ev ziyaretlerini yasaklayan. Neden parti dernek, Oda ziyaretlerini yasaklamıyorsunuz?

OKULARDA SALGINLARA NE DİYECEKSİNİZ?

Bilim Kurulu üyeleri televizyon kanallarında bas bas bağırıyor. Adamların artık sesleri kısıldı. İngiliz mutasyonuna uğramış Korona vakası 1-9 yaş arasında salgın halinde. Yalova daki çocuklarda görülen vaka sayıları da bir hayli yüksek.

GOP Mahallesindeki bir ilkokulun bir sınıfında öğretmen korona yakalandı.18 öğrencisi karantinaya alındı. O  öğretmen ve o öğrenciler diğer öğrencilerle temas etmedi mi.?. HA okulu sorarsanız eğitime devam……

Peki İl’lerde bu kararları verecek kim? Valilik, İl Sağlık Kurulu. İki makamın yetkisi de Bilim Kurulundan fazla. Neden Yalova’da bu noktalar dikkate alınıp yetkiler kullanılmaz?

HES UYGULAMASI????

Yalova HES uygulamasında da sınıfta kaldı. Sadece kodamanların geçtiği ana caddelerde zaman zaman uygulanıyor… Büyük marketlerin bir kısmı ise tam evlere şenlik…

Marketin 2 girişten birini kapatarak giriş bir kapıdan yapılıyor. Kontrol mü? Kasiyer tarafından yapılıyor. Büyük patronlar ek kadro açmadığı için kendini yırtan kasiyer hem para almakla meşgul. Hem de HES’i soruyor… Tatbiki sorabilirse… kolay mı para işi. Açık verirse cepten gidecek. Bu nedenle içeri giren giriyor…Tezgahtar oradan bağırıyor..:Hes numaran kaç teyze…Tabi ki teyze bir rakam söylüyor. Belki kayıtlara koronalı olarak geçmemiş olan birininkini de vermiş olabilir…Zira kimlik soran, gösteren yok…

Biri sırada anlatıyor… Falan markette bir çift HES’ten geçemedi. Orta yaşlı çift kontrolü yapan görevliye ”Evladım biz hafif atlatıyoruz. Ne gerek var zorluk çıkartmaya” demiş… Pes doğrusu hanım efendi, beyefendi hafif geçiriyormuş. İşte sokakta sen uygulamayı uygulamazsan böyle ”hafif geçirenleri” aramızda çok görürüz.

AH ŞU SAĞLIKÇILARIN ÇEKTİĞİ

Geçen hafta çok üzüldüğüm 2 olay kulağıma geldi…Genç bir çiftin çocukları hastalanmış…Ambulans gelmiş…Hastayı Özel bir özel hastaneye götürmek için hareket etmiş. İşte o sırada çıngar çıkmış. Hasta çocuğun annesi ,babası” çocuğumuzun doktoru falan hastanede “ demiş ve basmış isyanı…Ama burada bir şey var bende olayı sorarken öğrendim.

Hastaneler ile devletin protokolü varmış. Her acil hastalıkta hastanın gideceği o konuda uzman hastaneye gidilmesi gerekirmiş. Ondan sonra o konuda uzman hastanene gerekirse diğer hastaneye sevk edermiş.

Doğru karar mı evet doğru karar. Hasta uzman olan hastaneye gidecek. Özel veya devlet. Acillerdeki bütün masrafları devlet karşılıyor. Yanlış olan yönetenlerin bu gibi şeyleri halka duyurmaması. Duyursalardı bu tür nahoş olaylar olmazdı.

2.olay ise…Bir dostum koronadan dolayı iyice acı çekiyor. Ambulans istiyor…Gelen ambulans ben seni alamam diye gidiyor. Başka ambulans geliyor… Burada da  vatandaşın bilmediği bir konu var. Her ambulans korona vakasına gelemiyor. Yönetmelik böyle. Kadrosu ve ambulansı özel olanların bu hastalara gitmesi lazım. Vatandaş olarak bizler 112 ye koronalı olduğumuzu söylememiz gerekiyor.

Dedim ya Yalova yasakları koyanlar bir yerde eksik yapıyor. Bilmem belki birileri eksik yapmalarını istiyor. Avuç içi kadar bir il, Koronada Türkiye birincisi. Sadece bu hafta değil geçen haftalarda da böyleydi. Hep saklandı. Biz Yalova ve Yalovalı olarak 1. Olmak istiyoruz ama kötü şeylerde değil…