Kayıplar tarih olacak

05 Nisan 2021 11:06
Kayıplar tarih olacak

İlk etap 70 km...

Yalova’nın en büyük sorunlarından şebekedeki su kaybının ortadan kalkması ve daha sağlık su için çalışmalar tamamlandı.Proje bitti, ilk bölümün ihale aşaması başladı.İlk aşamada 70 km.lik Gökçe Barajı-Altınova arasındaki ana hatta başlanacak.

Yıllardan beri yapıldı yapılacak diye gündeme gelen şebekedeki %60 lık su kaybı toplam maliyeti 40 milyon Euro’lük yatırımla ortadan kalkacak.

Yalova’ya yapılan en büyük yatırım olan su şebekesinin yenilenmesi 2 bölümde yapılacak. İlk bölümü Gökçe Barajından Altınova’ya kadar olacak olan Ana hattın yenilenmesi 2 yılda tamamlanacak.

İhaleleri Yalova belediyesi tarafından yapılacak olan 2 projenin için her biri 20’şer Euro toplam 40 milyon Euro olacak ve bu kredi İller Bankası tarafından şu anda tahsis edildi ve projeler ihaleye çıkma aşamasında bulunuyor diyen Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, ”Yalova açısından kangren olan bir diğer konu ise içme suyu ishale hattı konusu oldu. Üzerinde sıkça konuşulmasına rağmen hiçbir adım atılamayan bu proje ile ilgili de Yalova Belediyesi’nin AK Parti’ye geçişi ile birlikte hareketlilik başladı. Somut adımların bir biri ardına atıldığı projede de İlbank’tan kredi onayı çıkarken iki aşamalı olarak ilerleyecek çalışmanın projesi de çizildi. Projenin 40 milyon Euro gibi devasa bir bedele mal olacak.

Yalova’nın içme suyu ishale hattının değişmesi gerekiyor. Bunu 2 aşamalı yapabiliyoruz. İlk olarak ana ishale hattının değiştirilmesi gerekiyor. Bununla ilgili olarak İlbank’tan kredi talebinde bulunduk. Kredi onaylandı ve ihtiyaç duyulan proje de çizildi.

İhale aşamasındayız. Bunun tamamlanması sonrasında ikinci adımda şehir içi ishale hattının değişimi yapılacak.  Ana ishale hattı ve şehir içi ishale hattının değişimi için 40 milyon Euro tutuyor. Ana ishale hattı ve su depolarının değişimi yapılmadan şehir içi değişemediğinden ilk aşamada ana ishale hattını ikinci aşamada ise şehir içi ishale hattı değişecek. Bu yıl ana ishale hattının değişimine yönelik ilk kazmayı vurma ihtimalimiz çok yüksek” şeklinde konuştu.

Şehir dışından geçecek olan ana hat en geç 2023 yılı sonunda bitirilecek. İkinci hat olan şehir içinin yapımına 2024 yılında başlanacak. İl’in aşağı yukarı 410 km.lik bir içme suyu şebekesi yenilenmiş olacak. Hatlar artık iyice eskimiş. Eski mahallerde halen asbestli borular var. Hepsi yenilenecek.

Etiketler: su

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle