Katı atık bedeli isyanı

15 Ağustos 2021 09:21
Katı atık bedeli isyanı

İsterlerse indirim yapabilirler....

Yasal zorunluluk kapsamında alınan atık bedellerine tepkiler dinmiyor. Sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getiren  Çiftlikköy’de oturan vatandaşlar isyan etti.

Su bedellerinden alınan  “Su hizmetlerine ilişkin gelirler”, Hesapların katma değer vergisi hesabı, Konutlara ait temizlik vergisi, Atık su ücreti, %18 hesaplanan katma değer vergisi hesabı, katı atık ücreti , adı altında alınan paralar yüzünden vatandaş burnundan solumaya başladı.

Vatandaşın temel kullanım maddesi olan 96.85 kuruşluk kontörlü sudan alınan hizmeti bedeli 39.90, % 8 Katma değer vergisi 3.19,Konutlara ait çevre temizlik vergisi 7.90,Atık su ücreti 21.00,%18 hesaplanan katma değer vergisi 3.78,Katı atık ücreti 21.00 lira alındığı Çiftlikköy’de vatandaş ”100 lira verip 1.15 kuruşluk su alabiliyoruz ”dediler.

ÇÖZÜM BULUN

Belediye başkanı Murat Sipagar’ın 2021 Haziran ayında ,” 2021 Yılı Haziran Ayı Olağan Toplantısı, gündem maddesinin karara bağlandığı oturumda bizzat kendisinin verdiği  önerge ile, ilçedeki mesken ve ticarethanelerin kullandığı sudan alınan katı atık bedelinin metreküpüne Yüzde 50 indirim yapıldı.

ÖDEMELERDE SIKINTI

Konuyla ilgili olarak mecliste bilgi veren Başkan Silpagar, “Göreve başladığım günden bu yana gecemizi gündüzümüze katarak, vatandaşımız için ve Çiftlikköyümüz için elimizden gelen en iyi en güzeli için çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Meclisimize getirmiş olduğum önerge ile koronavirüs salgını kapsamında vatandaşlarımızın ödemelerinde sıkıntı yaşamaması düşüncesiyle ilçemizdeki su aboneliği bulunan mesken ve ticarethanelerimize yönelik olarak metreküp ücretlerinden alınan katı atık bedeline Yüzde 50’lik indirim uygulanması kararını da oy birliği ile aldık. Aldığımız kararların ilçemiz için hayırlı olmasını diliyorum” Dedi.

Başkan Silpagar’ın 2021 yılı gelir tarifesinin Temizlik İşleri Müdürlüğü Başlıklı 13. Maddesinin 7-A ve 7-B bentlerinde belirtilen mesken ve ticarethane abonelerine verilen suyun katı atık bedelinin metreküpünden alınan ücretlerin yüzde 50 indirim uygulanması ile ilgili talebi mecliste oy birliğiyle kabul edildi.

BU İNDİRİMLİ FİATMI ?

” Aylar önce sorduk ama cevap alamadık diyen Çiftlikköy’lüler,”İndirim yerine bindirim yapmışlar. Yüz liralık bir kontörlü sudan alınan 21.00 liralık katı atık ücreti,%50 indirim yapılmaması halinde demek 42.00 lira olacaktı. Yazıktır günahtır. İnsanlar yiyecek para bulamazken bu alınanlar çok fazla.” Yasal Zorunluluk olduğunu açıkladılar.%50 indirimi arttırsınlar. Minimum seviyede tutsunlar. Bizler kuraklık yüzünden suyumuzu tasarruflu kullanıyoruz. Korona nedeni ile temizlikten dolayı kullanım arttı ama su alırken zorlanıyoruz. Belediyelerin daha fazla yetkisi yoksa, vekillerle bunu Ankara da halletsinler.”

Bu yönetmelikte bu kalemlerden ne kadar bedel alacağı belirtilmemekte ve bu takdir belediyelere bırakılmaktadır. Belediyeler kendi giderleri, amortismanları ve diğer olası giderleri hesaba katarak böyle bir ücretlendirme yapıyorlar.

Bunun yolunu bulmak zorundalar. Bulamazlarsa sosyal belediyecilik yapıyoruz demesinler. Yönetilenlerin su hakkına kendilerinin sahip çıkması gerekmektedir.

 

 

 

Kaynak : www.bolge.com.tr
Etiketler: su

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle