Balık hali dururken bakın nereye para harcayacaklar

Son Güncelleme : 29 Eylül 2021 11:09
Balık hali dururken bakın nereye para harcayacaklar

Sokağa atılacak paraları var

Yıllardan beri Yalova da kurulması hayal edilen ve parasızlıktan dolayı bir türlü hayata geçirilemeyen “Yalova Balık hali” dururken Yalova Özel İdaresi ilimizde Bonsai müzesi kurmak istemesi ve bu nedenle de İspanya’ya bir heyet göndermesi tepkileri topladı.

Yalova ve çevresinde yaklaşık olarak 1000 balıkçı teknesi bulunurken yaklaşık 20 yıldan beri Yalova dere ağzında kurulması istenen ve balık hali için karada devlete ait bir bina bulunurken(Daha önce bir okula kiraya verilmiş olan ve bu anlaşma iptal edilen eski Buzhane) halkın ucuz balık yiyeceği, Yalova belediyesinin alacağı rüsum gelirleri ve yine yaklaşık 10 bin kişinin geçiminin temin edeceği projeyi gerçekleştiremeyen siyasilerin Bonsai müzesinden ne gelir elde edeceği merak ediliyor.

ATTAYA GİTTİLER

İl Özel İdaresi Başkanı Hasan Soygüzel,” İlimize ve ülkemize kazandırmak üzere çalışmalara başladığımız Yalova Bonsai Müzesi ile ilgili hazırlıklar kapsamında; Barselona Doğa Bilimleri Müzesi bünyesindeki ‘Barselona Bonsai Collection’a geldik.

Arkadaşlarımızla birlikte bonsai bahçesini gezerek yetkilerden bilgi aldık. Barcelona Bonsai Collection’ı geçen yıl 20 bin kişi ziyaret etmiş. Türkiye’de bir ilk olarak Yalova’da kurulacak olan Bonsai Müzesi de bu anlamda ilimize büyük değer katacaktır. Yalova’mızın turizm potansiyelini harekete geçirecek benzer yatırımları artırmalı ve tanıtmalıyız.

Avrupa’nın ünlü Bonsai Sanatçısı David Benavente’nin özel koleksiyonunun yer aldığı Madrid’teki El Resguardo’ya geldik. Türkiye’de, Yalova’da bir Bonsai Müzesi kurulacağını duyunca çok mutlu oldu. Etkileyici koleksiyonu hakkında bilgi aldık ve kendisini Yalova’mıza davet ettik” dedi.

Kadıköy’de kurmayı düşünüyorlar…

İl Genel Meclisi Hasan Soygüzel, Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürü Necat Akın, Kadıköy Belediyesi Meclis Üyesi Ali Uslu, Mimar Hüseyin Ersoy ile Bonsai Ustası\Öğretmen Hasan Şimşek Barselona’ya gittiler.

Yapılan açıklamaya göre, minyatür Ağaç (Bonsai) Müzesi, Kadıköy Belediyesi’nin İl Özel İdaresi’ne tahsis ettiği yerde kurulacak. Müze, Termal Yolu üzerinde bulunan Karaca Arberetum ile Atatürk Arberetum arasında yer alacak.

KAÇ KİŞİ GELECEK ?

Koca bir ülkede bulunan ve Avrupa’nın göbeğindeki bir ülke olan İspanya’daki bu müzeyi sadece 20 bin kişi ziyaret ederken, Yalova’ya gelen turist” yok denecek kadar az” diyen Yalovalılar, ”Devletin parasını çarçur etmeyin. İlimize yabancı turist, konumu ve tarihi dokusunun azlığı sebebi ile gelmiyor. Ne temiz bir denizimiz nede müzeye koyacak bir tarihi değerimiz var. Buraya gelen sadece Arap ülkelerinden gelenler var. Onların da sayısı az.

Karaca Arberetum bile ziyaretçi azlığından şikayetçi. Bu örnekler varken bu israfa kalkışmak yanlış olur.

Yıllardan beri dere ağzında Balık hali kurulmak isteniyor. Yalova bir yarım ada olmasına rağmen vatandaş ucuz balık yiyemiyor.2014’de mevzuattın halledildiği ve topun Yalova’da olduğu açıklanmıştı. Hatta Balıkçılar Kooperatifi dere ağzını 20 yıllığına kiralamıştı. Âmâ bir güç yıllardan beri bunu engelledi. Özel İdaresi belli ki elinde harcayacağı bir para var. Bunu Yalova’nın lehinde bir yatırıma harcamalı bu da “Yalova Balık Hali” olur.”dediler…

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : www.bolge.com.tr
Etiketler: Müze

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ali demir

01 Ekim 2021 05:21
Yalova ya balık hali yapılmamasının sebebi finansman değil, Yalova da Balık ticaretini elinde tutan kartellerdir...Türkiyede taze ve ucuz balık yiyemeyen tek il yalovadır.. Kayseri de, malatya da günlük balık satılırken ,yalova da buzhane balığı satılır..