1 gün kapatma cezası

02 Nisan 2021 22:01
1 gün kapatma cezası

Şikayetler artınca

Türkiye’nin en çok korna vakalarının görüldüğü illerin başında gelen Yalova’da Valilik kararı ile marketlere şok denetlemeler yapılmaya başlandı.Büyük marketlerde HES uygulaması ve bu uygulama yapılırken müşterinin kimliği ile kontrol yapılması istendi.

Tebligata rağmen bazı marketler ek personel koyup valilik talimatını uygularken bazı marketlerde ilave personel koymayınca bu yerlerden vatandaş İl Sağlık Kurulu ve Yalova’ya şikayet etmeye başladı.

İlave personel koymayan dev marketler zincirleri kasiyer ile hem kontrol hemde tahsilat yapınca şikâyetler arttı.

Bunun üzerine süper marketlere şok baskınlar yapan yetkililer, yaptıkları denetlemelerde, vatandaşın haklı olduğunu tespit etti ve bu dev şirketlere 3 kez ihtarda bulundu.

Bugün yapılan kontrollerde  ise İlin en kalabalık caddesinde bulunan Şok Market’e yapılan denetlemede ikazlara uyulmadığını tespit edildi. İşletmeyi bir gün kapattı. Maddi ceza kesildi.

HALK MEMNUN

Valiliğin uygulaması memnun edici diyen vatandaşlar, ”Koca marketler, bakkalların, kırtasiyelerin hatta beyaz eşya satıcılarının iş yapmaları  engelleyip büyük para kazanıyorlar. Ek eleman almak istemiyorlar. Oysa pandemide en çok para kazanan bu iş kolları.

Tüm dünya korona nedeni ile ölüm ile burun buruna yaşarken maalesef ülkemizdeki bazı dev yiyecek marketleri bir ek insana daha maaş vereceğine elindeki kasiyer ile iş yapmaya çalışıyorlar.

Kasiyer ’in 2 işi yapması imkânsız. Hem para alacak, hem mağazaya girenlere bakacak, hem de HES uygulaması yapması imkansız. Ayrıca bazı marketlerde sadece “HES numaranı söyle” diyorlar. Vatandaşa kontrol yapılırken kimliklerine bakılmıyor. Hasta insanlar başkalarının HES numaralarını kullanıyor olabilirler. ”dediler.

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle